E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Rekord infektimesh, Austria futet në izolim kombëtar

Austria do të futet në izolim kombëtar. Disa ditë pasi Austria vendosi një bllokim për të pavaksinuarit, ajo ka njoftuar një bllokim të plotë kombëtar, duke filluar nga e hëna.

Kancelari Alexander Schallenberg tha se izolimi do të zgjasë maksimumi 20 ditë dhe do të ketë një kërkesë ligjore për t’u vaksinuar nga 1 shkurti 2022. Ai po i përgjigjej numrit rekord të rasteve, dhe një prej niveleve më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore. Shumë vende të tjera evropiane, po vendosin kufizime ndërsa rastet rriten.

“Ne nuk duam një valë të pestë”, tha z. Schallenberg pas takimit me guvernatorët e nëntë provincave të Austrisë, në një vendpushim në perëndim të vendit.

Për një kohë të gjatë, kishte pasur një konsensus mbi shmangien e vaksinimeve të detyrueshme, tha kancelari.

Shifrat e fundit tregojnë një normë incidence prej 9.907 raste për 100.000 njerëz në javën e kaluar, dhe Ministri i Shëndetësisë Wolfgang Mückstein tha se vendosja e një bllokimi ishte “zgjidhja e fundit”.

Sipas masave, austriakëve do t’u kërkohet të punojnë nga shtëpia, dyqanet jo thelbësore do të mbyllen dhe shkollat ​​do të mbeten të hapura për fëmijët që kërkojnë mësim ‘ballë për ballë’. Ato do të vazhdojnë deri më 12 dhjetor, por do të rivlerësohen pas 10 ditësh.

Gjermania fqinje ka parë disa ditë me infeksione rekord këtë javë dhe Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn ka folur për “një emergjencë kombëtare që kërkon një përpjekje të kombinuar kombëtare”.

Udhëheqësit gjermanë kanë rënë dakord tashmë të vendosin kufizime për njerëzit e pavaksinuar në zonat me pranime të larta në spital. Dhe parlamenti ka mbështetur kërkesat, që njerëzit të tregojnë leje për Covid në autobusë dhe trena dhe në vendet e punës.

Lexo edhe :   Zvicra ndryshon rregullat e hyrjes në vend, ja si të veprojnë shqiptarët
Lexo edhe :   Një infermiere akuzohet për bërjen e kartave të rreme të vaksinës Covid-19

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...