E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Refuzimi i Drejtësisë si qëndrim nacionalist

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Nga Enton Abilekaj

Gjyqi në Hagë për ish-komandantët e UÇK-së që drejtojnë Partinë Demokratike të Kosovës, ka nxitur një reagim pothuajse të unifikuar në Shqipëri. Nga njëra anë Gjyakta Speciale, e votuar në 2014 nga vetë të pandehurit, anatemohet si vegël e Serbisë që po bën një proces të padrejtë kundër viktimës në një luftë që nuk pati të dënuar mjaftueshëm nga agresorët.

Nga ana tjetër një gjyq që Edi Rama ka nisur ndaj Lulzim Bashës si përkthyes dhe udhërrfyes i prokurorëve dhe ndaj PD dhe LSI që votuan rezolutën e 2011 në Këshillin e Europës për hetimin e krimeve të supozuara nga UÇK, dokument që pretendohet se është baza për krijimin e Gjykatës Speciale dhe dosjeve kundër gjithë komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare.

Ndërsa Basha denoncon papërgjegjshmërinë me të cilën Edi Rama po trajton pandeminë, nxjerr video të njerëzve që kurohen nëpër ambulance, me shpresën që një krevat do të lirohet, Rama i kujton Uzinën e Metaleve në Kukës dhe ‘Shtëpinë e Verdhë’ në Burrel, ku sipas tij, Lulzim Basha ka shoqëruar hetuesit ndërkombëtarë që kanë hartuar dosjet kundër Thaçit dhe bashkëpunëtorëve të tij. Me shpresën se diçka do të ngjisë në mënyrë që afishja nacionaliste të mbulojë katastrofën qeverisëse.

Një betejë që përtej konfirmimit të shprehjes “nacionalizmi është streha e fundit e maskarenjve”, zbulon refuzimin ndaj drejtësisë si një sëmundje jo vetëm shqiptare. Është e vërtetë ulëritëse që Serbia i strehon të kërkuarit nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, që i rehabiliton të dënuarit, që i fut në Parlament kriminelët duke refuzuar Drejtësinë.

Është një konsensus politik dhe social për të mos e pranuar fajin, për të mbrojtur të shkuarën kriminale të një shteti shovinist. Kosova nuk e ka bërë këtë. Ka dorëzuar Ramush Haradinajn kur ishte kryeministër tek Gjykata Ndërkombëtare e Hagës dhe pastaj për herë të dytë te Gjykata Speciale, po pa e ngritur aktakuzën.

Të tjerë komandantë të UÇK-së u dënuan nga Gjykata Ndërkombëtare, të tjerë u thirrën në një process nga Gjykata Speciale, e cila u ngrit me votat e të gjithëve përveç Vetëvendosjes.

Lexo edhe :   Kombëtarja e Edi Rejës, në tranzicion pozitiv

A duhet të krenohet Vetëvendosje sot me votën kundër të 2014? A duhet me të njëjtën logjikë të krenohet Edi Rama sot për votën kundër në 2010? Kjo varet nga raporti që ata duan të kenë më Drejtësinë. Nëse është krenari ta bllokosh dhe t’i shmanegsh, atëherë janë në të drejtën e tyre.

Lexo edhe :   Kakërdhitë e Zagorisë, bariu i Skraparit dhe elita e gomerëve të Shqipërisë

Në fakt Kosova zgjodhi të përballet me Drejtësinë. Sjellja e Kosovës në paqe, ashtu si në luftë, është përsëri e kundërta e sjelljes së Serbisë që e refuzoi drejtësinë, megjithëse krimet serbe janë të pakrahasueshme me episodet e UÇK.

Vota pro hetimit, si në 2010 në Strasburg, edhe në 2014 në Prishtinë nuk i hap dyert e burgut Thaçit, Veselit, Krasniqit etj., por një procesi gjyqësor, që në përfundim të tij, me apo pa dënimin e ish-komandantëve, do të pastrojë qëllimet e luftëtarëve të UÇK, ndoshta jo gjithë luftën e tyre.

Sido që të jetë rezultati i gjyqit, edhe nëse ata dënohen, hapja e rrugës për drejtësinë, tregoi se shqiptarët nuk e mbrojnë krimin, nuk i fshehin kriminelët, nuk i gradojnë, edhe kur ata janë çlirimtarë, edhe kur krimet e tyre kanë brenda pafajësisnë e një luftëtari të pamësuar me ligjet e luftës, edhe kur ata janë në krye të shtetit.

Kjo që po bën Rama, që po u kujton sot kundërshtarëve të tij, se ai e refuzoi hetimin, përveçse tregon raportin e tij me drejtësinë, konfirmon, me siguri pa dashje, akuzat që janë ngritur në Hagë.

Nëse ato janë sot vetëm akuza dhe do të dalin nga procesi gjyqësor nëse janë të vërteta, Edi Rama i konfirmon. Duke akuzuar kundërshtarët politikë, ai vetëm sa pohon se krimet janë bërë, por nuk duheshin lejuar të hetoheshin. Nëse nuk do ta mendonte këtë, nuk kishte pse të fajësonte hetimin për prangat në duart e Thaçit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...