E shtunë, 31 Tetor, 2020
7 C
Tirana

Reagime për shuarjen e yllit të basketbollit, Kobe Bryant

Më të lexuarat

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Video/ Nuk është iluzion, godina 5-katëshe spostohet 60 metra

Një godinë 5-katëshe në Shangai, me peshë 7600 tonë, u ngrit nga toka dhe u spostua në një vend të ri, duke përdorur teknologjinë...

Tërmeti/ 7 godina të rrënuara, njerëzit kërkojnë nën rrënoja (VIDEO)

Turqia pak çaste më parë është goditur nga një tjetër tërmet i fortë, i cili ka lënë pas dëme të mëdha. Tërmeti me magnitudë 6.6...

Tërmeti shkakton cunami, deti vërshon në qytetin turk (FOTO)

Dhjetra ndërtesa të shembura dhe njerëz të frikësuar që kërkojnë nën rrënoja, është pasqyra e përgjithshme e asaj që po ndodh në Turqi, pas...

Rolf Buchholz, njeriu me plot 516 modifikime në trup (VIDEO)

Bërja e tatuazheve dhe vendosja e pirsing, janë sot në modë kryesisht tek të rinjtë. Por gjermani Rolf Buchholz, e ka çuar deri në...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Ish-kryeministri: Myslimanët kanë të drejtë të vrasin miliona francezë

Ish-kryeministri i Malajzisë, Mahathir Mohamad tha se myslimanët kishin të drejtë "të vrisnin miliona francezë" pas një sulmi vdekjeprurës në Nisë, duke shkaktuar zemërim...

Refuzoi të mbante maskën, politikani tërhiqet zvarrë në mes të Parlamentit

Politikani i njohur italian Vittorio Sgarbi, është përballur dje me një situatë jo të këndshme. Ai është nxjerrë me forcë nga Parlamenti i Italisë,...

Admiruesit e sportit në gjithë botën janë tronditur nga vdekja e papritur e legjendës së basketbollit amerikan, Kobe Bryant.

Bryant dhe vajza e tij 13 vjeçare, Gianna ishin mes nëntë vetëve që humbën jetën nga përplasja e një helikopteri në Kaliforni.

Ata po shkonin në një kampionat basketbolli për të rinj. Kobe Bryant ka hyrë në histori si një nga lojtarët më të mirë, të gjitha kohërave në basketboll.

Zyrtarë të Agjencisë Federale të Aviacionit thanë se helikopteri i rrëzuar ishte i tipit Sikorsky S-76. Ende nuk dihet shkaku i rrëzimit.

Kobe Bryant jetonte në jug të Los Anxhelosit dhe shpesh përdorte helikopterin për të shmangur trafikun e përhershëm të rrugëve në Kaliforninë Jugore.

Edhe si lojtar ai shpesh shkonte në stërvitje dhe ndeshje me helikopter, një praktikë që e vazhdoi edhe pasi la basketbollin.

Zyra e Sherifit të distriktit të Los Anxhelesit thotë se hetimi po vazhdon dhe zyrtarët federalë po ndihmojnë dhe i kërkoi publikut që të mos shkojë në vendngjarje.

“Siç mund ta imagjinoni nga ana logjistike, është tmerrësisht e vështirë sepse nuk është e lehtë të shkosh në vendngjarje. Dhe tani përballemi me njerëz që duan të shprehin respektin e tyre. Na duhet të përsërisim: askush nuk lejohet të shkojë atje, përveç ekipeve të ndërhyrjes së shpejtë dhe hetuesve”, tha sherifi Alex Villanueva.

Ai nuk pranoi të identifikonte asnjë nga viktimat, duke thënë se zyra e tij do të presë që mjekët ligjorë të bëjnë punën e tyre. Ai e quajti “jashtëzakonisht të papërshtatshme” që faqja e lajmeve TMZ, njoftoi për vdekjet para se autoritetet të informonin familjet…

Kobe Bryant ishte 41 vjeç.

President amerikan Donald Trump komentoi në Twitter duke e quajtur “një lajm të tmerrshëm”, ndërsa zonja e parë Melania Trump shprehu ngushëllimet duke thënë ata që humbën të dashurit e tyre ishin në mendimet dhe lutjet e saj.

Ish-Presidenti Barack Obama, admirues i njohur i basketbollit, shkruajti në Twitter se Bryant “ishte vetëm në fillimin e një kapitulli të dytë po aq të rëndësishëm”, sa edhe karriera e tij e basketbollit.

Kareem Abdul-Jabbar, personi që ka shënuar numrin më të madh të pikëve në karrierën e tij në NBA, tha se Bryant “ishte shumë më tepër se një atlet.”

Shaquille O’Neal, një legjendë tjetër e basketbollit, shkruante në Twitter “Ndjehem jashtëzakonisht keq.”

Edhe yje nga sporte të tjera si Tom Brady i futbollit amerikan dhe Wayne Gretzky i hokeit, shprehën tronditjen e tyre. Liga e Bejsbollit tha se ishte “e trishtuar pa masë”.

Spektatorët në një lojë të futbollit amerikan, NFL brohorisnin “Kobe….Kobe” ndërsa lajmi përhapej në sallë.

Mijëra vetë u mblodhën para qendrës Staples në Los Anxheles, arena e ekipit të tij Lakers.

Shumica ishin mbledhur spontanisht, me ndjesinë se duhet të ishin atje.

Kobe Bryant ka hyrë në histori si një nga lojtarët më të mirë, të gjitha kohërave në basketboll. Pothuajse gjatë gjithë karrierës ai luajti me ekipin Lakers të Los Anxhelosit, duke fituar 5 herë titullin kampion.

Ai mban vendin e 4 mes lojtarëve që kanë shënuar më shumë pikë gjatë karrierës. LeBron James, doli përpara tij në vendin e tretë, vetëm një ditë më parë, të shtunën. Bryant e uroi përmes një postimi në Twitter.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kush ishte Herri Hudini, magjistari më i madh i të gjitha kohërave (VIDEO)

Herri Hudini mbetet padyshim një nga magjistarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai mund të lirohej në pak sekonda nga prangat ose...

“Donin të më çonin në komisariat”, moderatorja e njohur shpërthen ndaj policisë

Moderatorja e njohur Dojna Mema, ka ndarë me ndjekësit e saj një situatë për të cilën është revoltuar tej mase. Ajo është gjobitur për...

Kanë arsye që të ndjehen të trembur

Nga: Alfred Peza Për propogandën opozitare, çfarëdo që të ndodhi këto ditë, nuk ka temë më të rëndësishme për të diskutuar sesa ajo e krijimit...

Pamje të rënda/Si është transformuar Izmiri pas tërmetit tragjik (VIDEO)

Turqia bën pjesë në një zonë me sizmicitet të lartë. Tërmeti i cili vlerësohej të ishte shtatë në shkallën Rihter nga Shërbimi Gjeologjik i...

Vajza nxirret e gjallë nga rrënojat e tërmetit, shihni reagimin e saj (VIDEO)

Duartrokitje dhe lot gëzimi është tabloja e përgjithshme pas shpëtimit të një vajze nga ekipet e shpëtimit. Një vajzë është nxjerrë e gjallë nga rrënojat...