E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

Rama: Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për detin

Kryeminstri, Edi Rama tha sa çështja e detit me Greqinë, do t’i lihet  drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i.

Deklaratën, Rama e dha në konferencën e përbashkët me Ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, në kryeministri.

Rama u shpreh se gjithashtu se Greqia nuk ka qenë pengesë për integrimin Bashkimin Europian.

Edi Rama: ”E falenderoj ministrin që pavarësisht ecurive të këtyre marrëdhënieve  edhe kur kemi pasur tension, Greqia nuk ka qenë pengesë për integrimin tonë në Bashkimin Europian. Çështjet duhet t’i zgjidhim së bashku. Nuk kemi nevojë që Brukseli të na trajtojë këto çështje. Janë të zgjidhshme dhe jemi në rrugën për t’i zgjidhur. Nuk do ketë pushtim të Greqisë përmes detit. Sot, mund ta them që kemi rënë dakord që këtë çështje ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare. Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për t’i vendosur pikat mbi i.”

📍 Kryeministria – Konferencë e përbashkët për shtyp me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias 🇦🇱🤝 🇬🇷

Publiée par Edi Rama sur Mardi 20 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfundon pjesa e parë/ Lokateli ”ndëshkon” Zvicrën (Video)

Përfundon pjesa e parë e ndeshjes së Grupit C. Italia ka mundur minimalisht Zvicrën, duke vendosur njërën këmbë në turin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja...

Zgjedhjet për kreun e PD/ Shehaj denoncon: Vëzhguesja ime u dhunua

Agron Shehaj, i cili kandidoi për kreun e Partisë Demokratike, ka denoncuar faktin se vëzhguesja e tij në zgjedhjet e 13 qershorit Enkeleda Çela,...

PD mbledh Kryesinë në 18 qershor, ja çfarë do të diskutohet

Partia Demokratike do të mbledhë Kryesinë në datë 18 qershor. Lajmin e ka bërë të ditur Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi. Mbledhja është parashikuar që...

Avokati zapton pronën në Ksamil dhe kërkon legalizim me dokumente false

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë një denoncim nga Ksamili për një sipërfaqe toke që pretendohet se është përvetësuar pa të drejtë. Sipas denoncimit,...

Kontrollet e RENEA-s/ Hoxha zbulon zonat e “nxehta” në Vlorë dhe Shkodër

Gazetari i njohur investigativ, Artan Hoxha ka dhënë detaje lidhur meaksionet e RENEA-s në dy ditët e fundit në vend, ku ka ushtruar kontrolle...