E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Raketa kineze në rënie të lirë në Tokë: Trajektoret që lidhen me Italinë

Një kthim i pakontrolluar në atmosferën e fazës së dytë të raketës kineze Mars Long Long 5B pritet rreth orës 2.24 të dielën 9 maj, me një diferencë pasigurie prej 6 orësh.

Kjo mund të shihet nga monitorimi i fundit i Komandës së Mbrojtjes Hapësinore të Amerikës së Veriut (Norad). Marzhi i pasigurisë është tkurrur në krahasim me 9 orët e djeshme, por është ende shumë i madh për të përcaktuar se ku do të ndodhë saktësisht kthimi.

Në këtë moment Italia qendrore-jugore është ende pjesë e zonës së gjerë në të cilën mund të ndodhë kthimi, e cila përfshin tërë Afrikën, Azinë Jugore, oqeanin Paqësor, Australi, pjesë të Amerikës së Veriut, Amerikës Qendrore dhe pjesëve të Amerikës së Jugut. Llogaritjet e reja të pritura në orët e ardhshme do të bëjnë të mundur uljen e mëtejshme të kufirit të pasigurisë në lidhje me kohën dhe vendin e kthimit, shkruan Inmeteo.

Mbrojtja Civile gjithashtu e shpjegon atë në një njoftim për shtyp:

Në bazë të informacionit të vendosur aktualisht nga komuniteti shkencor, është e mundur të sigurohet një informacion i dobishëm për popullatën në mënyrë që ajo të adoptojë me përgjegjësi sjelljet e vetëmbrojtjes:

• nuk ka gjasa që fragmentet të shkaktojnë shembjen e ndërtesave, të cilat për këtë arsye do të konsiderohen më të sigurta sesa në vendet e hapura. Sidoqoftë, këshillohet të qëndroni larg dritareve dhe dyerve të xhamit;

• fragmentet që ndikojnë në çatitë e ndërtesave mund të shkaktojnë dëme, duke shpuar çatitë vetë dhe dyshemetë themelore, duke shkaktuar kështu edhe rrezik për njerëzit: prandaj, duke mos pasur informacion të saktë mbi cenueshmërinë e strukturave individuale, mund të thuhet se dyshemetë janë më të sigurta se ndërtesat;

Lexo edhe :   Përfundon pjesa e parë/ Italia dominon Turqinë, por nuk arrin të shënojë

• brenda ndërtesave vendet më të sigurta strukturore për t’u pozicionuar gjatë një ndikimi të mundshëm janë, për ndërtesat e muraturave, nën qemerët e kateve të poshtme dhe në portat e futura në muret mbajtëse (ato më të trasha), për ndërtesa prej betoni të armuar, pranë kolonave dhe, në çdo rast, pranë mureve;

Lexo edhe :   Përfundon pjesa e parë/ Italia dominon Turqinë, por nuk arrin të shënojë

• fragmentet më të vogla nuk ka gjasa të jenë të dukshme nga toka përpara goditjes;

• disa fragmente të mëdha mund t’i rezistojnë ndikimit. Në përgjithësi rekomandohet që kushdo që sheh një fragment, të mos e prekë atë, duke mbajtur një distancë prej të paktën 20 metrash, dhe menjëherë duhet ta raportojë atë tek autoritetet kompetente.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...