E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Rafi Stepanian, njeriu që jeton me stolitë e çmuara që gjen rrugëve të Nju Jorkut

Më të lexuarat

Për shumicën e banorëve të Nju Jorkut, trotuaret janë thjesht vendkalime për të shkuar diku. Por për Rafi Stepanian, ato janë një minierë e vërtetë.

Prej disa vitesh, puna e tij e vetme është kërkimi i arit, diamanteve dhe stolive të tjera të çmuara në rrugët e qytetit. Ai pretendon se fiton mesatarisht nga kjo punë e pazakontë rreth 800 dollarë në javë, ose rreth 3000 dollarë në muaj.

Stepanian, thotë se njerëzit nxitojnë gjithmonë për diku, ndaj rrugës u bien pa e kuptuar sende të vogla. Ai e nis zakonisht punën rreth orës 19:30 të pasdites, kur nisin të mbyllen shumica e bizneseve. Në atë kohë, trafiku i këmbësorëve zvogëlohet. Dhe kjo e ndihmon Rrafin të punojë pa shumë ndërprerje.

Stepanian ka punuar për 26 vjet në industrinë e argjendarisë. Kjo përbën një avantazh të padiskutueshëm për të, në identifikimin e gurëve të çmuar, që gjen në të çarat e trotuareve. Ai fokusohet veçanërisht në trotuaret e rrugëve, ku gjenden shumica e argjendarive në Nju Jork.

Shumë njerëz, thonë se paratë që fiton Stepanian, nuk mjaftojnë, për të pasur një jetë komode. Por Rafi thotë se kjo punë i jep kënaqësi, dhe do ta vazhdojë atë./ TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...