E hënë, 6 Korrik, 2020
26 C
Tirana

‘Qeveria s’mund të marrë vendime 4 muaj para zgjedhjeve’/ Drafti përfundimtar për Kodin Zgjedhor

Më të lexuarat

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Zbardhen ndryshimet përfundimtare në Kodin Zgjedhor, të arritura nga palët në Këshillin Politik. Në draftin e Kodit Zgjedhor bëhet e ditur që KQZ nuk do të pranojë listat me partitë që nuk kanë në përbërje të tyre së paku 30% femra. Gjithashtu në draft thuhet se qeveria nuk mund të marrë dot vendime 4 muaj para zgjedhjeve.

Në Kodin e ri Zgjedhor, parashikohet që zgjedhjet të zhvillohen në të gjithë vendin në periudhat 15 prill-15 maj ose 14 tetor-15 nëntor. Nëse data caktohet mes periudhës 15 prill dhe 15 maj, qendrat e votimit do të hapen në orën 07:00 dhe do të mbyllen në orën 09:00. Kur zgjedhjet caktohen në periudhën 15 tetor-15 nëntor, qendrat e votimit do të hapen nga ora 07:00 deri në 18:00.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është institucioni që ka përgjegjësinë për organizimin, administrimin e zgjedhjeve, i cili monitoron veprimtarinë e administratës zgjedhore, monitoron veprimtarinë e subjekteve zgjedhore, organeve dhe institucioneve shtetërore, monitoron rolin e medias si dhe zgjidh ankesat apo kërkesat e lidhura me procesin zgjedhor.

Organet e KQZ janë; Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Komisioni Rregullator dhe Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS).

Komisioneri do të zgjidhet nga Kuvendi dhe do të ketë mandat 7 vjeçar, i cili mund të përsëritet. Partia Socialiste zgjedh 4 kandidatë, ndërsa  përfaqësuesi i opozitës politike përjashton 2 dhe Kuvendi zgjedh 1 nga 2 të mbeturit.

Përzgjedhja e kandidateve bëhet në një komision parlamentar, ku opozita jashtëparlamentare do të ketë një përfaqësues të vetin me të drejtë vetoje. Ky përfaqësues zgjedh gjithashtu 2 nga 5 anëtarët të Rregullatorit dhe 2 nga 5 anëtarët e Komisionit të Apelimit e Sanksioneve, ndërsa shumica zgjedh 3.

Ndërkohë përsa i përket listave të partive, KQZ ka të drejtën t’i refuzojë nëse nuk kanë 30% femra. Gjithashtu 4 muaj para zgjedhjeve, qeveria nuk mund të marrë vendim favorizuese si ulje taksash apo rritje pensionesh.

Zgjedhjet për herë të parë do të bëhen me identifikim biometrik, kurse përsa i përket financimit, do të jetë miks, nga buxheti i shtetit dhe nga donatorë. Administrata Zgjedhore ndërkohë do të jetë e pandryshuar edhe dy palë zgjedhje të tjera.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/ Arbnor Mucolli shënon dy gola në Danimarkë

Arbnor Mucolli ditën e sotme në Danimarkë ka shënuar dy gola. Vejle po fiton 3-1 në shtëpi kundër Roskilde dhe 20-vjeçari i Shqipërisë U-21, ka...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Rrëfehet Tare: Punoj si drejtor dhe mendoj si futbollist

Prej vitit, 2008 Igli Tare punon si drejtor sporti i Lazios. Ai ka folur për Lazio Style 1900... rreth futbollit, pasionit të tij të madh. “Kam...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...