E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

“Që të menaxhoja ankthet”/ Clinton flet për skandalin e tradhtisë me Lewinsky

Ish-presidenti i SHBA-ve, Bill Clinton ka folur sa i takon skandalit të tradhtisë me Monica Lewinsky.

Ai ka folur në lidhje me këtë në një dokumentar të titulluar “Hillary”, që tregon jetën e çiftit Clinton në vitet ‘90. Bill Clinton shprehet se ndihet “tmerrësisht keq” rreth kësaj romance.

Ish-presidenti tha se marrëdhënia me Lewinsky nisi si rezultat i dëshirës për të përballuar presionin, zhgënjimin dhe frikën.

“Ndonjëherë bëjmë gjëra që nuk duhet t’i bëjmë. Ishte e tmerrshme çfarë bëra”, thotë ai në dokumentarin “Hillary”.

Marrëdhënia e tij me Monica-n, asokohe 22 vjeçe, u pasua me akuzën e Dhomës së Përfaqësuesve për abuzim me pushtetin, por më pas Senati vendosi ta lironte ish-presidentin nga akuzat. Marrëdhënia e tyre e fshehtë zgjati rreth viteve ’95-’97, në kohën kur Monica Samille Lewinsky punonte si praktikante në Shtëpinë e Bardhë, për t’u bërë më pas publike në vitin 1998.

“Emri im është Monica Lewinsky. U dashurova me shefin tim, ashtu si do të bënte çdo 22-vjeçare. Shefi im ishte presidenti i Shteteve të Bashkuara. Jam penduar për shumë arsye. Një prej të cilave është se shumë njerëz u lënduan. Brenda natës u shndërrova nga një person krejtësisht privat në një të turpëruar publikisht përmes internetit. Isha zero. Pata periudha që mendoja vetëvrasjen. U bëra e varur nga gjalpi i kikirikut dhe karamelet M&M, ndërsa mendimi më i shpejtë ishte: Dua të vdes”, tha aktivistja dhe stilistja amerikane 5 vite më parë, raporton CNN.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...