E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Putin i frikësuar? Skualifikohet nga gara kandidati që e sfidoi në 2018-ën

Autoritetet zgjedhore në Rusi, vendosën që të përjashtonin nga gara për zgjedhjet parlamentare që do të zhvillohen në shtator të këtij viti, kandidatin e Partisë Komuniste, Pavel Grudinin.

Grudinin, i cili fitoi 12% të votave kur sfidoi Vladimir Putin në zgjedhjet presidenciale në viti 2018, u përjashtua nga një listë e kandidatëve sepse Prokuroria kishte gjetur aksione në pronësi të tij, në një kompani të huaj, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Por, 60-vjeçari faktin se mund të kishte aksione në kompani të huaja dhe e lidhi skualifikimin e tij nga komisioni qendror i zgjedhjeve me potencialin për partitë e opozitës për të postuar një rezultat të fortë në shtator.

Një sondazh i kryer kohëve të fundit tregoi se Partia Komuniste dhe partitë tjera opozitare mund të përbëjnë rrezik serioz ndaj mbizotërimit të partisë së Putinit, Rusia e Bashkuar, në Dumën Shtetërore, që është dhoma e ulët e Kuvendit të Rusisë.

“Partia (Komuniste) është parti opozitare. Dikush është i frikësuar nga efekti i madh që bashkimi i forcave të majta do të mund të kishte”, citohet të ketë thënë Grudinini.

Kryetari i Partisë Komuniste të Rusisë, Gennady Zyuganov, u zotua se do të paraqesë ankesë në Gjykatën Supreme kundër vendimit të autoriteteve që ia ndalon pjesëmarrjen në garë kandidatit të partisë së tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...