E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Punë ka, por s’ka prokurorë! Magjistratura dyfishon kuotat

Largimet nga Vettingu të prokurorëve, ka bërë që Këshilli i Lartë i Prokurorisë të dyfishojë numrin e pranimeve në shkollën e Magjistraturës me qëllim që të plotësohen vendet vakante që janë krikuar.

10 anëtarët e KLP kanë miratuar me votim numrin maksimal të kandidatëve për magjistratë në profilin prokuror në Shkollën e Magjistraturës për vitin akademik 2020-2021, duke përcaktuar pranimin e 35 kandidatëve për prokurorë.

Ky vendim vjen në një kohë kur rreth 30 prokurorë janë shkarkuar nga detyra si pasojë e vettingut gjatë dy viteve të fundit, ndërsa vendet e tyre kanë mbetur vakante në Prokurorinë e Përgjithshme, Apelit dhe Prokuroritë e shkallës së parë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...