E martë, 14 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Pse Shkodra është kthyer në vatër infeksioni? Shifrat janë alarmante

Më të lexuarat

Shkodra vijon të jetë një vatër infeksioni. Në raportimin e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë, u konfirmuan me Covid-19 edhe 11 persona. Me këtë shifër, Shkodra pa frikë konsiderohet si vatra më e nxehtë e infeksionit të Shqipëri, me një total prej 94 rastesh.

Po kështu, vazhdon të rritet kurba e të infektuarve në vend. Në 24 orët e fundit janë testuar 253 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 21 raste pozitive me COVID-19. Nga rastet e reja, 11 i përkasin Shkodrës, 4 raste në Tiranë, 4 raste në Krujë dhe Kurbini me 2 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive:
– Tiranë 245 raste
– Durrës 42 raste

– Lushnje 6 raste
– Elbasan 16 raste
– Fier 35 raste
– Kavajë 9 raste
– Rrogozhinë 4 raste
– Korçë 19 raste
– Vlorë 5 raste
– Shkodër 94 raste
– Lezhë 14 raste
– Berat 2 rast
– Has 13 raste
– Krujë 11 raste
-Tropojë 4 raste
– Pukë 5 raste
– Mirditë 3 raste
– Kukës 9 rast
-Mallakastër 1 rast
– Kurbin 2 raste

Pak ditë më parë, mjeku i njohur Pëllumb Pipero, gjatë një interviste në emisionin ‘Open’ tha se në Shkodër qytetarët nuk kanë respektuar masat. Ndaj ka pasur shumë raste të konfirmuara me koronavirus. Mjeku ka thënë se ai ka informacion se qytetarët kishin shkuar nëpër lokale dhe në ceremoni mortore.

“Shkodrën do ta konsideroja si një rast të veçantë. Unë mendoj që në tërë këtë menaxhim, dy janë indikatorë të rëndësishëm që tregojnë ecurinë e saj: së pari gjurmimi i rasteve pozitive dhe së dyti është respektimi i masave të qeverisë.

Mesa duket, njëra nga këto hallka, në mos të dyja kanë çaluar. Unë kam informacion se gjurmimi ka vazhduar me intensitet në Shkodër. Ndërkohë kam informacion se qytetarët nuk kanë respektuar masat. Kanë marrë pjesë në varrime, kanë frekuentuar lokalet. Është situatë që duhet të analizohet nga epidemiologët”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U shpall e humbur pak ditë më parë, gjendet trupi i pajetë i aktores amerikane

Pesë ditë pasi ishte shpallur e humbur, policia ka gjetur trupin e pajetë të aktores së famshme, Naya Rivera. Trupi i saj iu gjet në...

U burgos për lajme të rreme, gazetari infektohet me koronavirus në qeli dhe ndërron jetë

Gazetari egjiptian, Mohamed Monir ka ndërruar jetë pasi u infektua me koronavirus në qelitë e paraburgimit. Monir u arrestua muajin e kaluar, pasi u shfaq...

“Hapat e ardhshëm për negociatat”/ Varhely takon kryenegociatorin e Shqipërisë

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka zhvilluar sot një takim me kryenegociatorin e Shqipërisë, Zef Mazi. Përmes një postimi në “Twitter”, Varheleyi shprehet...

OFL i dërgon formularin 4 personazheve të njohura në Shkodër

Operacioni Forca e Ligjit (OFL) i ka dërguar formularin për deklarimin e pasurisë katër personazheve të njohur në Shkodër. Bëhet me dije se formularin e...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...