E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Pse po shtohen rastet e reja me Covid-19? Ja cilat janë arsyet kryesore

Rastet me koronavirus në SHBA dhe mbarë botën, po shtohen me ritme të frikshme nga fillimi i këtij muaji. Ndërsa ekspertët paralajmërojnë një dimër të vështirë. Derisa të nisë shpërndarja në masë e vaksinave, ja cilat janë arsyet kryesore që e kanë sjellë këtë situatë:

Lagështia e ulët dhe temperaturat e ulëta

Transmetimi i sindromës akute të frymëmarrjes nga koronavirusi SARS-CoV2, duket se rritet me një nivel lagështire më të ulët, dhe temperatura gjithashtu më të ulëta. Kjo ndodh pasi lagështia relativisht e ulët dhe më pak avuj uji në ajër, mund të krijojnë spërkla më të vogla dhe më të lehta të frymëmarrjes, që kanë përqendrime më të larta të virusit dhe mund të qëndrojnë më gjatë në ajër. Gjithashtu virusi mund të jetë në gjendje të mbijetojë më gjatë në temperatura të ulëta.

Rihapja e bizneseve dhe shkollave

Duke qenë se transmetimi i koronavirusit Covid-19, pritej të kapte kulmin në fundin e vjeshtës dhe fillimin e dimrit, autoritetet duhet të ishin më pro-aktive në lidhje me masat parandaluese edhe ato të kontrollit gjatë stinës së verës. Në mënyrë të ngjashme, në biznese dhe shkolla ​​duhet të ketë shumë më tepër sesa thjesht distancim fizik apo maska. Në shumë raste kjo nuk ka ndodhur, dhe pasojat po shihen.

Zhvendosja nga grumbullimet në natyrë në ato në mjediset e brendshme

Qëndrimi në ambientet e jashtme, siguronte 2 avantazhe: ventilim dhe mundësi për më shumë distancim fizik. Kur këto nuk janë më automatikisht të pranishme, duhet pasur shumë më tepër vigjilencë, që gjë nuk po ndodh.

Gripi dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes

Gripi dhe viruset e tjera të frymëmarrjes, mund të mos kenë arritur ende fuqinë e plotë. Por qëndroni vigjilentë, pasi dimri sapo ka filluar. Dhe simptomat me Covid-19 shpesh mbivendosen njëra me tjetrën.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave nga Co*id-19 në Kosovë, mes tyre edhe një 29-vjeçar

Njerëzit që janë bërë më të shkujdesur ndaj masave parandaluese

Po, ndryshimi i sjelljes është i vështirë. Bindja e njerëzve për t’i bërë edhe gjërat më të thjeshta ndryshe për vetëm 1 minutë mund të jetë e vështirë, lëre më pastaj për muaj me radhë. Për më tepër që virusi është mikroskopik, dhe nuk mund të shihet çdo ditë.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, vlerësojnë se mbi 50 për qind e transmetimeve të koronavirusit Covid-19, ndodhin nga njerëz që as nuk e kuptojnë që janë të infektuar. Edhe lodhja nga pandemia, po luan gjithashtu një rol. Njerëzit janë lodhur duke dëgjuar mbi pandeminë, dhe duke respektuar masat kufizuese.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave nga Co*id-19 në Kosovë, mes tyre edhe një 29-vjeçar

Fushatat keq-informuese

Shumë informacione të diskutueshme, po vijojnë të përhapen në lidhje me pandeminë. Në SHBA Skot Atlas, që është neuroradiolog në profesion, dhe jo një ekspert mbi sëmundjet infektive, sugjeroi që njerëzit të “rebelohen” kundër masave parandaluese të koronavirusit Covid-19, të propozuara nga ekspertët e fushës.

Mungesa e planeve të koordinuara kombëtare

Kjo gjë vazhdon të jetë një problem i madh. Virusi nuk njeh kufij kombëtarë, shtetërorë ose komunalë. Ai do të vazhdojë të vazhdojë derisa të ndeshë një pengesë si një maskë fytyre, një dezinfektues, pastrimin me ujë dhe sapun, apo të jetë shumë larg nga një qenie tjetër njerëzore që të infektojë.

Për sa kohë që këto gjëra nuk janë adresuar plotësisht, numri i rasteve të reja të raportuara të koronavirusit Covid-19, shtrimet në spital dhe potencialisht përfundimisht vdekjet në ditë do të vazhdojnë të shtohen.

Burimi i lajmit: https://www.forbes.com/sites/brucelee/2020/11/23/why-are-covid-19-coronavirus-cases-increasing-here-are-7-reasons/?sh=34e902444aa8

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...