E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Pse ndodh paraliza gjatë gjumit, dhe si ta parandaloni atë

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Ju zgjoheni nga një gjumë i çrregullt, dhe zbuloni se nuk jeni në gjendje të lëvizni trupin tuaj, nga koka deri në gishtin e vogël të këmbës. Jeni plotësisht i paralizuar! Gjithashtu ndjeni një shtypje të fortë në gjoks, sikur diçka e rëndë është ulur mbi të, si dhe ndjenjën e tmerrshme se dikush tjetër ndodhet në dhomën tuaj.

Zemra ju rreh fort, mendja prodhon mendimet më të këqija të mundshme, ndërsa bërtisni nga përbrenda pa arritur megjithatë të nxirrni asnjë tingull. A është kjo një skenë nga një film horror, apo diçka më ogurzezë? Kulturat e ndryshme, e kanë shpjeguar këtë përvojë të frikshme në mënyra të ndryshme.

Sipas folklorit brazilian, një tufë njerëzish me thonj të gjatë, gërmonin çatinë e shtëpisë, dhe shkelnin mbi gjoksin e njerëzve që flenë. Sipas mitologjisë japoneze, shpirtrat hakmarrës vijnë për të mbytur armiqtë e tyre që janë në gjumë.

Në kulturën bashkëkohore amerikane, paraliza e gjumit shpjegohet me praninë e qenieve jashtëtokësore. Në fakt të gjitha këto simptoma përshkruajnë dukurinë e paralizës së gjumit, që është çrregullim i gjumit që e ndryshon përkohësisht lëvizjen, perceptimin, mendimin dhe gjendjen emocionale të një personi, gjatë tranzicionit midis gjumit dhe zgjimit.

Paraliza e gjumit, është një përvojë mjaft e zakonshme. Gati 8 për qind e popullsisë së botës e ka provuar të paktën një herë atë. Por nëse jeni student apo dikush që ka një problem psikologjik, shanset për ta përjetuar rriten shumë.

Së pari duhet të jeni të sigurt për një gjë: paraliza e gjumit është zakonisht e padëmshme, sidomos nëse ndodh rrallë. Por kur ndodh, ajo shkakton jo pak shqetësim. Atëherë si mund ta parandaloni atë? Paraliza e gjumit ndodh gjatë fazës së gjumit, me lëvizjen e shpejtë të syve ose REM.

Kjo fazë zë 20-25 për qind të gjumit tuaj gjatë një nate. Gjatë REM, truri është në fakt shumë aktiv. Sinjalet elektrike në tru, janë të njëjta me ato në gjendjen zgjuar. Por ndërkohë trupi është i palëvizshëm gjatë kësaj faze. Përveç syve që lëvizin shumë, muskujt e humbasin lëvizshmërinë.

Dhe kjo është mënyra e trupit tuaj për t’ju penguar, që ju të lëvizni nga krevati gjatë kohës që shihni ëndrra. Pra çdo natë gjatë gjumit REM, ju jeni të “paralizuar” ndërsa shihni ëndrra dhe përpunoni emocione. Por ndonjëherë, kufiri midis gjumit dhe zgjimit, bëhet shumë i hollë. Ndaj papritmas, e shihni veten zgjuar dhe të pafuqishëm.

Tek ata që vuajnë nga narkolepsia, një çrregullim i ciklit gjumë-zgjim, që dëmton aftësinë e një personi për të qëndruar zgjuar, paraliza e gjumit mund të jetë pjesë e rregullt e përvojës së tyre. Gjithashtu, nëse jeni duke përjetuar një çrregullim ankthi, çrregullimi paniku apo ankthi social, mund të jeni më të rrezikuar nga paraliza gjatë gjumit.

Edhe përjetimi i një traume ose çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD), e bën një person më të rrezikuar nga kjo dukuri. Studentët janë rreth 4 herë më të rrezikuar për të përjetuar paralizë gjatë gjumit. Arsyet nuk janë ende të qarta, por mund të lidhet me stilin e tyre të jetesës: ndenjjen në orët e vona të natës për të studiuar, periudhat me një stres të madh, apo konsumin e alkoolit dhe drogës.

Po si mund të parandalohet ky fenomen? Së pari mbani një orar të rregullt të gjumit dhe zgjimit, si dhe flini mjaftueshëm. Kjo pasi paraliza e gjumit tenton të ndodhë kur orari juaj i gjumit është i çrregullt, ose kur jeni pa gjumë prej shumë orësh.

Së dyti, praktikoni relaksimin ose meditimin. Sipas një studimi të fundit, relaksimi i trupit dhe mendjes mund të zvogëlojë ose edhe eleminojë për fare paralizën e gjumit. Kjo këshillë, bazohet në idenë se paraliza gjatë gjumit dhe simptomat e panikut, formojnë një cikël vicioz mes tyre.

Së treti, kufizoni konsumin e alkoolit dhe rishikoni ilaçet që merrni me mjekun tuaj. Disa barna që prishin gjumin REM, përfshirë shumë nga ato antidepresive por edhe alkooli, mund ta prishin gjumin. Gjithashtu duhet të rishikoni mjekimet, për të parë nëse ndonjëri prej tyre mund të ndikojë në paralizën e gjumit.

Burimi i lajmit: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-savvy-psychologist/202010/why-sleep-paralysis-happens-and-how-prevent-it

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...