E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Protestat e dhunshme anulojnë rezultatin e zgjedhjeve në Kirgistan

Autoritetet zgjedhore në Kirgistan kanë anuluar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare pas protestave të dhunshme.

Demonstruesit hynë në parlament brenda natës dhe u përplasën me policinë, duke kërkuar që të mbaheshin zgjedhje të reja

Qindra persona u plagosën dhe një person ka vdekur, tha Ministria e Shëndetësisë.

Masa nga komisioni zgjedhor erdhi shpejt pasi Presidenti Sooronbai Jeenbekov akuzoi “forcat politike” për përpjekje për të marrë në mënyrë të paligjshme pushtetin, shkruan BBC.

Protestat shpërthyen pasi vetëm katër parti politike nga 16 kaluan pragun për hyrjen në parlament në zgjedhjet e së dielës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...