Bota

Protesta kundër rritjes së çmimit të karburantit, shënohen viktima e të plagosur


               Publikuar në : 21:04 - 16/11/19 L M

Një person ka humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur gjatë protestave që shpërthyen për rritjen e çmimit të karburantit në një nga qytetet e Iranit.

Qeveria njoftoi se do të rrisë me 50% çmimin e benzinës, dhe do të reduktojë prodhimin e saj. Ky vendim ka irrituar masën, që më pas vërshoi me protesta në qytetet më të mëdha të vendit.

Këto masa të qeverisë iraniane janë vendosur si pasojë e sanksioneve të SHBA-ve, si formë për ulur efektin e bllokadës amerikane.

“Një person është vrarë në qytetin Sirjan. Po hetojmë nëse është vrarë nga forcat e sigurisë që po rivendosin rregullin në qytet,” tha guvernatori  Mohammad Mahmoudabadi. Ndërsa shtoi se: “Forcat e sigurisë nuk lejohet të qëllojnë ndaj njerëzve. Situata tani është e qetë.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT