E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Protesta kundër rritjes së çmimit të karburantit, shënohen viktima e të plagosur

Më të lexuarat

Një person ka humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur gjatë protestave që shpërthyen për rritjen e çmimit të karburantit në një nga qytetet e Iranit.

Qeveria njoftoi se do të rrisë me 50% çmimin e benzinës, dhe do të reduktojë prodhimin e saj. Ky vendim ka irrituar masën, që më pas vërshoi me protesta në qytetet më të mëdha të vendit.

Këto masa të qeverisë iraniane janë vendosur si pasojë e sanksioneve të SHBA-ve, si formë për ulur efektin e bllokadës amerikane.

“Një person është vrarë në qytetin Sirjan. Po hetojmë nëse është vrarë nga forcat e sigurisë që po rivendosin rregullin në qytet,” tha guvernatori  Mohammad Mahmoudabadi. Ndërsa shtoi se: “Forcat e sigurisë nuk lejohet të qëllojnë ndaj njerëzve. Situata tani është e qetë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ktheu ligjin Parlamentit, Meta jep ‘paralajmërimin’ e fundit

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka reaguar për vendimin e tij në lidhje me kthimin në Kuvend të ligjit që ndëshkon median sa i...

Pandemia/ Greqia bën lëvizjen e papritur në kufirin me Shqipërinë

Pas shtimit të rasteve me koronavirus, Greqia ka shtuar masat parandaluese për përhapjen e pandemisë në të gjitha pikat kufitare të vendit. Lajmin në...

A do të mbyllemi sërish? Manastirliu zbardh vendimin pas shifrave rekord të të infektuarve

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 117 raste pozitive. Po kështu, situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët...

Sinjale pozitive nga Vuçiç, njofton ambasadorin rus për dialogun me Kosovën

Një ditë pas rifillimit të dialogut midis Vuçiçit dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, me ndërmjetësimin e zyrtarëve të BE, disa sinjale janë dhënë...

Zbardhet skandali/ ‘Drejtoresha e kopshtit pranon fëmijët e të infektuarve me urdhër nga lartë’

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, akuzon punonjësit e kopshtt Nr. 18 në Tiranë, se kanë pranuar fëmijën e një të infektuari që punon...