E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Prokurori Kasaj liroi një nga viktimat e Astirit, akuzohej për vepër penale

Në Mars të vitit 2015, në qytetin e Tepelenës janë grabitur dhe dhunuar me armë në banesën e tyre tre-kateshe, dy bashkëshortët e moshuar Naim Çiça dhe Antoleta Çiça. Prokurori i Gjirokastrës Emëror Kasaj, hetoi ngjarjen dhe një prej të dyshuarve ishte Erigers Mihasi.

Për shkak edhe të lidhjes, që Erigelsi kishte në ngjarjen e ndodhur në zonën e ish-bllokut në Tetor 2018 në Tiranë, prokurori Emëror Kasaj, në Janar 2019 nxorri urdhër arresti për shtetasin Erigers Mihasi.

Pas kësaj mase, në rrethana të dyshimta Kasaj e zëvendësoi masën e arrestit me detyrim paraqitjeje pas vetëm 6 muajsh. Përsa i përket ngjarjes së Tepelenës, autorësia iu kalua një personi të vdekur, Fabjan Gaxha, viktimë e masakrës së Bllokut.

Autorësia për ngjarjen e 2015 në Tepelenë me miratimin e vetë prokurorit, iu faturua një personi të vdekur, shtetasit Fabjan Gaxhës, person i vrarë në zonën e ish- bllokut në 2018.

Për këtë arsye prokurori Emëror Kasaj kërkoi pushimin e çështjes për Erigers Mihasin. Gjykata e Gjirokastrës nuk ia pranoi prokurorit kërkesën për pushimin e cështjes së Tepelenës, duke i dhënë 3 muaj kohë për ta zbardhur tamam atë. Por Kasaj nuk e bëri kurrë këtë, duke çuar në ngjarjen e Astirit të pak ditëve më parë, ku një prej viktimave ishte Erigels Mihasi.

Si alibi u përdor një deklaratë e një vajze e cila kishte lidhje intime me Erigers Mihasin, u mësua më vonë  pas ngjarjes tek ish- blloku që personi që kishte lidhje sentimentale me të dhe që iu gjet numri në vendngjarjen e 2015 në Tepelenë, ishte Fabjan Gaxha dhe jo Erigers Mihasi. Kur ndërkohë shoqja e saj e kishte identifikuar Erigers Mihasin.

Një tjetër alibi ishte që Fabjan Gaxha në 2015 kishte blerë një paketë “Kent” në dyqanin e Erigels Mihasit dhe shenja e gishtit që u gjet në paketë, në ngjarjen e Tepelenës në vitin 2018, mund të ketë ngelur nga moment që Mihasi i ka shitur shokut të tij Gaxhës paketën. Pyetja qëndron sesi ka mundësi që paketa ka pasur vetëm gjurmët e Mihasit dhe jo të Gaxhës./tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...