E diel, 20 Qershor, 2021
32 C
Tirana

Projektligj i ri, qeveria propozon të ulet mosha e personave që u lejohet të mbajnë armë

Qeveria ka nxjerrë për konsultim publik projektligjin për armëmbajtjen në Shqipëri, ku synon të ulë moshën për lejet e armëve nga 25 në 22 vjeç. Projektligji është nxjerr për konsultim publik dhe sipas relacionit të qeverisë ka për qëllim përafrimin me kuadrin ligjor të Bashkimit Europian.

Ligji i ri parashikon gjithashtu lejimin e armëve të vërtetë për realizimin e filmave dhe videoklipeve, për të cilat duhet të merret një autorizim i posaçëm. Gjithashtu lejohet të pajisen me autorizim për armë të shkurtra të kategorisë “B”, personat që për shkak të detyrës shtetërore ose të rrethanave personale të veçanta janë të ekspozuar ndaj rrezikut për jetën dhe u njihet e drejta e mbrojtjes së veçantë, si dhe personat që plotësojnë kriteret për mbajtjen e armës. Lejet dhe licencat jepen nga Policia e Shtetit. Autorizimet për armë kanë afat 5-vjeçar dhe rishikohen në përfundim të çdo afati.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

MotoGP/ Mark Markez ‘mund’ dëmtimin në shpatull, fiton pas 1 viti e gjysmë

Sachsenring vazhdon të jetë ‘Marquezring’: Marc Marquez kthehet të fitojë pas një viti e gjysmë dhe e bën këtë në një nga pistat e...

Izraeli kritikon zgjedhjen e “Xhelatit të Teheranit” si president i ri i Iranit

Tel Aviv (Dpa) - Kryeministri izraelit kritikoi sot zgjedhjen në Iran të shefit të gjyqësorit Ebrahim Raisi si presidenti i ardhshëm i vendit. "Zgjedhja e...

NBA/ E ëma e yllit të Bruklinit shkëmben fjalë dashurie me markuesin e djalit

Një histori interesante është zhvilluar gjatë këtij play-off-i në NBA, në përballjet mes Brooklyn Nets dhe Milwaukee Bucks. Është PJ Tucker që i është...

Dita ndërkombëtare e emigrantëve, 20 qershori. OKB: 82 milionë kanë emigruar

Më 20 qershor është Dita Botërore e Refugjatëve. Sipas raportit të fundit të OKB-së, më shumë se 82 milionë njerëz janë zhvendosur, megjithë mbylljen...

Rama flet në France 24 për negociatat, vaksinat, turizmin dhe patronazhistët

“Shqipëria shpreson për hapjen zyrtare të negociatave të pranimit të vendit në Bashkimin Evropian, në fund të qershorit, negociata të cilat janë bllokuar prej...