E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Pritet riatdhesimi i 14 fëmijëve dhe 5 grave nga kampi famëkeq i Sirisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi të shtunën nga Bejruti se 14 fëmijë dhe 5 gra shqiptare ishin shpëtuar nga kampi famëkeq Al Hol në Siri dhe pritet të kthehen të dielën në Shqipëri.

“Janë 14 fëmijë dhe pesë gra, pengje të kampit të ferrit… Unë jam këtu për t’i marrë fëmijët dhe gratë dhe për t’i kthyer nesër në atdhe,” tha Rama në një intervistë për Top Channel.

Ky është operacioni i dytë i shpëtimit i organizuar nga autoritetet shqiptare, pas riatdhesimit në tetor të vitit të shkuar të një gruaje dhe 4 të miturve nga kampi Al Hol, i drejtuar nga kurdët. Rama e konsideroi operacionin e shpëtimit të gjatë dhe të ndërlikuar dhe falenderoi për ndihmën shefin e sigurisë së Libanit, gjeneralin Abass Ibrahim.

Mbi 100 qytetarë shqiptarë u larguan drejt Sirisë në vitet 2012-2014 dhe u bënë pjesë e konfliktit të armatosur, fillimisht përkrah frontit Al-Nusra të Al-Qaedës dhe më pas në organizatën terroriste ISIS. Mes tyre ishin edhe mbi 13 gra dhe 31 fëmijë.

Me rënien e Shtetit Islamik pranverën e vitit 2019, mendohet se rreth 50 fëmijë dhe gra shqiptare ndodheshin në kampet e pengjeve të ISIS të ngritura në Siri, ku më i madhi është kampi Al Hol.  Prej vitit 2019, familjarët në Shqipëri i kërkojnë qeverisë shpëtimin dhe riatdhesimin e fëmijëve të pafajshëm.

Pas operacionit të fundit, është i paqartë numri i fëmijëve dhe grave shqiptare të mbetur në kampet siriane.

Sipas kryeministrit Rama, marrja e informacionit brenda kampit është shumë e vështirë, pavarësisht angazhimit të shërbimeve inteligjente.

“Tani që flasim, ne kemi mundur të tëheqim të gjithë ata për të cilët kemi informacion,” deklaroi Rama nga Bejruti./BIRN

Lexo edhe :   Kurti lë pas inatet me Ramën dhe e uron për mandatin e tretë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...