E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Pretendimi tronditës i studiuesve kinezë:Omicron mund të ketë ardhur nga minjtë

Sipas kërkimeve të reja nga shkencëtarët, një variant omicon i virusit SARS-Cavi-2 mund të zhvillohet brenda minjve dhe të kthehet te njerëzit.

Me implikimet për të ardhmen e epidemive të koronavirusit, origjina e variantit është ende një nga pyetjet urgjente të kërkimit për koronavirusin. Shkencëtarët kinezë kanë shqyrtuar deri më tani tre mundësi – nëse ka evoluar në një popullatë me testim sporadik të gjenomit gjatë asaj periudhe, ose nëse ka qenë imun ndaj infeksionit afatgjatë. Domethënë, fillimisht infekton kafshën dhe më pas hyn te njerëzit.

Shkencëtarët kinezë zbuluan 3 mundësi

Aktualisht, shumë shkencëtarë janë më shumë në favor të mundësisë së dytë, pasi të paktën një lloj ankthi (VOC) ka të ngjarë të jetë forma origjinale e alfa, sipas lajmeve të publikuara në Hindustan Times. Një raport nga shkencëtarët kinezë i botuar në Journal of Genetics and Genomics sugjeroi gjithashtu mundësinë e një të tretës së tre shkaqeve.

Së pari, ata llogaritën se virusi korona evoluoi natyrshëm me një normë prej 0.45 mutacionesh në muaj, duke përfshirë të gjitha VOC-të e tjera. Megjithatë, numri i mutacioneve në variantin Omicron do të thotë se ai ka evoluar tre herë më shpejt, me 1.5 mutacione në muaj, gjë që nuk ndodh me shpejtësinë natyrore të evolucionit tek njerëzit.

Pra, a rihyri virusi te njerëzit nga minjtë?

Së dyti, dhe më e rëndësishmja, ata zbuluan se natyra molekulare e mutacioneve në variantet e omicronit nuk ishte e njëjtë me atë kur virusi korona u zhvillua për herë të parë te njerëzit kur u gjet për herë të parë te njerëzit. Megjithatë, te kafshët, mutacionet po evoluonin vazhdimisht.

Së treti, ata gjetën të afërmit më të afërt të dy viruseve të familjes B.1.1 të variantit Omicron, ku u pa për herë të fundit në maj 2020. Deri në atë kohë, të dy viruset ishin në linjë që pritej të ndryshonte. Në përgjithësi, kjo do të thotë që shkencëtarët thonë se SARS-Cavi-2 ka pësuar një hap të rëndësishëm evolucionar në aftësinë për të infektuar minjtë.

Ata shkruan se gjetjet e tyre sugjerojnë se paraardhësi i Omicron “përjetoi fenomenin e kundërt zoonotik te minjtë nga njerëzit gjatë epidemisë (kryesisht në mesin e viteve 2020) dhe përsëri tek njerëzit deri në fund të 2021”. Minjtë kishin përjetuar më parë një ndryshim kumulativ. Pritës për më shumë se një vit.

Ky është një skenar që biologët bërthamorë e kanë debatuar gjatë. Më parë, në studimin e tyre, shkencëtarët zbuluan se kafshët e vizonit ishin infektuar me SARS-Cavi-2 nga njerëzit në një fermë në Danimarkë dhe se më vonë ata e transmetuan virusin te disa njerëz të tjerë.

Burimi i lajmit: RS News. Pershtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...