E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

I morri jetën gruas, dentisti përfitoi miliona dollarë nga sigurimet

Një dentist akuzohet se ka vrarë gruan e tij në një udhëtim gjuetie në Zambia, në mënyrë që të mund të mblidhte miliona dollarë përfitime nga sigurimi i jetës.

Lawrence Rudolph, 67 vjeç, akuzohet për vrasje dhe mashtrim me postë në vdekjen e gruas së tij, Bianca Finizio Rudolph në vitin 2016, konfirmon PEOPLE.

Në një ankesë penale federale të siguruar nga PEOPLE, prokurorët pretendojnë se Lawrence, i cili zotëron zyra dentare të njohura si Three Rivers Dental në Pensilvani, vrau gruan e tij. Ai u kthye në SHBA, mblodhi afro 5 milionë dollarë në sigurimin e jetës, duke pretenduar se vdekja e saj me armë ishte aksidentale.

“Kjo është një ndjekje e egër kundër Dr. Larry Rudolph, një burrë që e donte gruan e tij prej 34 vitesh dhe nuk e vrau atë”, tha avokati i Lawrence, David Oscar Markus, në deklaratën e marrë nga PEOPLE. “Në vitin 2016, gruaja e tij pati një aksident të tmerrshëm gjatë një udhëtimi gjuetie në Zambia. Hetuesit në vendngjarje arritën në përfundimin se ishte një aksident. Disa kompani sigurimesh gjithashtu hetuan dhe ranë dakord”.

“Tani, më shumë se pesë vjet më vonë, qeveria po kërkon të ngrejë një çështje kundër këtij dentisti të respektuar dhe të ligjshëm. Dr. Rudolph pret me padurim gjykimin e tij, ku ai do të tregojë pafajësinë e tij”.

Sipas kallëzimit penal, çifti udhëtoi për në Zambia në fund të shtatorit 2016, në mënyrë që Bianca, gjithashtu një gjuetare të mund të gjuante një leopard. Ata po bëheshin gati të largoheshin nga kampi i tyre i gjuetisë në Parkun Kombëtar Kafue në mëngjesin e 11 tetorit 2016, kur Bianca u qëllua në gjoks me një armë gjahu Browning.

Lawrence dyshohet se i tha policisë lokale se ai dëgjoi të shtënat ndërsa po bënte dush, dhe se e gjeti gruan e tij në dyshemenë e dhomës së gjumit të gjakosur.

“Lawrence i tha policisë së Zambisë se ai dyshonte se arma e gjahut ishte lënë e mbushur nga gjuetia një ditë më parë, dhe se shkarkimi ndodhi ndërsa ajo po përpiqej të paketonte armën në kutinë e saj”.

Zbatimi i ligjit në Zambia vendosi vdekjen e saj si një shkarkim aksidental, por autoritetet federale nuk ishin të bindura. Sipas ankesës, shefi konsullor në Ambasadën e SHBA-së në Zambia i tha FBI-së se kishte biseduar me Lawrence për djegien e trupit të gruas së tij.

“Ai kishte një ndjenjë të keqe për situatën, e cila mendonte se po lëvizte shumë shpejt. Si rezultat, ai udhëtoi për në [shtëpinë e funeralit] me dy të tjerë nga ambasada për të bërë fotografi të trupit dhe për të ruajtur çdo provë të mundshme”.

Ai u tha hetuesve se Lawrence ishte “egërsuar” kur zbuloi se shefi i konsullatës kishte shkuar për të parë trupin e gruas së tij, dhe kishte bërë fotografi. Një shoqe e Biankës u tha autoriteteve më 27 tetor 2016, se ajo donte që FBI të hetonte vdekjen e shoqes së saj, sepse ajo dyshonte për lojë të keqe, duke pretenduar se Lawrence kishte tradhtuar gruan e tij dhe kishte pasur një lidhje në kohën e vdekjes së saj.

“[Shoqja e viktimës] tha se Lawrence kishte qenë abuzues verbalisht në të kaluarën, dhe se të dy kishin pasur grindje për para”, thuhet në ankesë. “Shoqja tha gjithashtu se ajo besonte se djegja ishte kundër dëshirës së Biankës, sepse Bianca ishte një katolike e rreptë. Në një dosje nga avokatët mbrojtës të Lawrence, ata shkruan se Bianca donte të digjej.

Autoritetet thanë gjithashtu se Bianca nuk mund ta kishte qëlluar veten me atë lloj arme gjahu, për shkak të tytës së saj të gjatë. Një ekzaminues mjekësor në Kolorado mendoi se “do të ishte fizikisht e pamundur që të qëllohej aksidentalisht me këtë armë gjahu në kutinë e saj mbajtëse, dhe të prodhohej defekti në hyrje i shënuar në trupin e zonjës Rudolph”. “Më tej, do të ishte jashtëzakonisht e vështirë, në mos e pamundur, që zonja Rudolph të arrinte këmbëzën e kësaj arme edhe nëse do të vendosej në kasë me grykën e shtypur”.

Burimi i lajmit: PEOPLE. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...