E mërkurë, 20 Janar, 2021
11 C
Tirana

Presidenti gjerman: Po i afrohemi fundit të krizës së ardhur prej pandemisë

Në fjalimin e tij për ditën e Krishtlindjes, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier ka shfaqur pozitivitet përsa i përket çështjes së koronavirusit në Gjermani.

“Ne ende kemi një rrugë të gjatë e të mundimshme përpara nesh. Mirëpo ne shohim që drita e shumëpritur në fund të tunelit po rritet. Ne po i afrohemi fundit të krizës, hap pas hapi”, ka thënë ai duke i vënë rëndësi nisjes së fushatës së vaksinimit të dielën në shtetin gjerman.

Steinmeier e ka përshkruar këtë kohë pandemie me pasoja shoqërore dhe personale.

Gjithashtu ai ka përmendur dhe një pakicë të qytetarëve gjerman që dolën kundër masave izoluese, por që është i lumtur që shumica janë të vetëdijshëm sesa këto masa ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së virusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...