E hënë, 6 Prill, 2020
15 C
Tirana

Prekëse/ Në Spanjë s’ka më arkivole, koronavirusi po shuan popullsinë

Lexo edhe ...

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Pas Italisë, Spanja është vendi i dytë më i goditur nga COVID-19. Shteti po përballet me vdekjen masive të qytetarëve, po kështu në masë edhe të të infektuave. Më e rënda është se nuk ka as arkivole për të përballuar përcjelljen për në banesën e fundit, të personave të cilët nuk ia dolën dot mbanë me koronavirusin.

Ndodhur në këto kushte, autoritetet e Madridit janë detyruar që të përdorin strukturën e ‘Palazzo del Ghiaccio’, një qendër tregtare me një shesh patinazhi, si një morg të përkohshëm.

Duke pasur parasysh rritjen progresive të numrit të viktimave dhe pamundësinë e morgut për të garantuar varrosjen brenda periudhës së caktuar, kompania ‘Ice Palace’ e ka shndërruar strukturën e saj në ‘varrezë akulli’.

Në kryeqytetin spanjoll nuk ka arkivole, dhe kryebashkiaku José Luis Martínez-Almeida po kërkon mënyra të tjera siç është krematoriumi.

Numri i viktimave në Spanjë ka shkuar në 2700, dhe vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 514 persona. Numri i të infektuarve, viktimave, dhe të shëruarve llogaritet në 40.000 të infektuar (një rritje prej gati 20% në 24 orët e fundit), sipas bilancit të fundit nga Ministria e Shëndetësisë spanjolle.

Mediat vendase bëjnë me dije se pothuajse 3.800 njerëz kanë lënë tashmë ambientet e spitalit dhe 2.636 mbeten ende të shtruar. “Ende ka njerëz të papërgjegjshëm, siç janë pacientët e shtruar në spital që kanë lënë spitalet pa u shëruar”, ka njoftuar policia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT