E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Pompeo diskuton rreth shqetësimeve mbi sigurinë që paraqet Irani

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo dhe mbreti saudit Salman kanë diskutuar të enjten në Riad çështje që lidhen me sigurinë duke u përqendruar veçanërisht tek Irani.

Raportohet se Pompeo u tha gazetarëve se ishte gati të negocionte me Iranin, por nuk do të nxitonte për t’u ulur në tryezën e bisedimeve me zyrtarët iranianë.

Kujtojmë se tensionet mes SHBA-së dhe Iranit u përshkallëzuan pas tërheqjes së Uashingtonit nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015-të dhe me rivendosjen e sanksioneve amerikane ndaj Teheranit, shkruan “Voa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....