E hënë, 2 Gusht, 2021
25.5 C
Tirana

Pollo përplaset me Gjebrean: Ja pse nuk hapen negociatat

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo është përplasur me deputeten e PS-së Elona Gjebrean duke theksuar se hapja e negociatave me Bashkimin Evropian janë në rrezik.

Duke folur në emisionin Java në RTSH, sipas  Pollos, raporti i Komisionit Evropian tregon që nuk ka progres, ndërsa Gjebrea tha se nëse e krahasojmë me vitet e shkuara Shqipëria ka bërë progres dhe është më mirë se vendet e rajonit.

Genc Pollo: Unë shikoj një gjuhë më të rëndë dhe me kritike, në raportin e DASH nga viti i kaluar në këtë vit.  Debati ynë është për shpërdorimin e parave publike, dhe DASH flet për korrupsionin në nivele të larta.  Gjatë kësaj qeverie dhe më para, por do jetë dhe në 10 apo 20 vite të tjera korrupsioni, nuk e zhdukim dot. E ka thënë dhe zonja Vlahutin, që nuk kemi arrestime në nivele të larta.  Edhe në raportin e KE, nuk ka ndonjë progres, por ka rënie sepse nëse e shohim me kujdes dhe të shohim shifrat, shihet që janë shumë të ulëta vlerësimet.  Për reformën në drejtësi nota është 2, administrata 3 dhe lufta kundër korrupsionit është 2. Këto janë vlerësime shumë të ulëta.

Elona Gjebrea: Po të shohim me kujdes thuhet se ka rritje. Nuk mund të kemi një rritje shumë të madhe, kur reforma në drejtësi është vetëm një vit pas miratimit. Edhe pse vlerësimi nuk është shumë i lartë, përsëri në këtë raport vërehen vlerësime më të mira se vitet e kaluara.

Genc Pollo: Nëse reforma në drejtësi ka qenë 2 dhe sot është sërish 2, për burokratët e ftohtë në Evropë nuk mund të ketë ndonjë ndryshim. Ata shohin shumë ftohtë dhe e shikojnë me sy kritik, nuk kanë besim që është bërë përparim. Të jesh 2, 2, 2 dhe të pretendosh që kë bërë progres, nuk mund të themi.

Elona Gjebrea: Në qoftë se do kishim ulje në kategori, atëherë do ishte problem. Por edhe Vllahutin, ka bërë progres.

Genc Pollo: Unë i uroj më të mirat Shqipërisë dhe qeverisë. Por sipas teknicienëve nuk ka progres, flasin vetë numrat.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...