E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Politikanët gjermanë të shqetësuar për zhvillimet në zgjedhjet amerikane

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Rezultati i ngushtë i deritashëm i zgjedhjeve amerikane po shkakton shqetësim te politikanët gjermanë. Qeveria gjermane nuk dëshiron ende të komentojë për zgjedhjet në SHBA.

Kryetarja e CDU-së dhe Ministrja e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer foli për një situatë shumë shpërthyese. Beteja për legjitimitetin e rezultatit tani ka filluar, tha ajo në emisionin e mëngjesit të ARD-ZDF. Trump kishte njoftuar se ai dëshironte që numërimi i mëtejshëm i votave të ndalet nga një gjykatë. Ekspertët me të drejtë paralajmëruan për një krizë kushtetuese në SHBA, tha Kramp-Karrenbauer.

Röttgen: Gjermania nuk është e përgatitur për fitoren e Trumpit në zgjedhje

Politikani i CDU-së për politikën e jashtme, Norbert Röttgen tha se Gjermania nuk ishte e përgatitur për një tjetër fitore në zgjedhje të Presidentit Donald Trump. Po t’i vihet pikëpyetje për tetë vjet në vend të katër vjetëve NATO-s, kjo do të ishte një situatë krejtësisht e ndryshme, për të cilën askush nuk është i përgatitur. Edhe ekspertja e mbrojtjes e FDP, Marie-Agnes Strack-Zimmermann është e shqetësuar për marrëdhëniet transatlantike. Edhe NATO është në diskutim, tha ajo.

Zëvendëskancelari Olaf Scholz theksoi se në fillim në SHBA duhet të numërohen të gjitha votat . “Kjo eshte e rëndësishme.” Duhet të ketë një rezultat të qartë brenda procedurave demokratike. Vetëm pasi të jenë numëruar të gjitha votat, zgjedhjet kanë mbaruar, tha ai.

Lexo edhe :   Trump: Nuk luftoj për vete, por për 74 milionë amerikanët që më votuan

Qeveria federale nuk komenton

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha se qeveria federale ka besim në traditën demokratike dhe institucionet e sundimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pa rezultat përfundimtar, qeveria po ndjek gjithçka nga afër, por nuk e komenton gjendjen e punëve.

Zëvendëskryetari i grupit parlamentar të miqësisë me SHBA, Stefan Liebich (E Majta), nuk është i befasuar nga popullariteti i Trumpir. Duhet të kihet parasysh se Trump është më popullor në SHBA sesa kishin shpresuar shumë në Gjermani, tha ai. Dhe: Edhe nën Biden, gjithçka nuk do të ishte si më parë, i tha Liebich radios SWR./DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...