E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Plas skandali në Austri/Pranga ish-ministrit, kishte marrë 9 milionë euro

Ish-ministri austriak i Financave, Karl-Heinz Grasser është vënë në pranga, pasi akuzohet për një skandal korrupsioni në nivele të larta. Ai u shpall fajtor për përvetësim, marrje rryshfteti dhe falsifikim të provave në një marrëveshje për të shitur mijëra apartamente të pronësisë publike.

Gjykata në Vjenë tha se Grasser ishte i përfshirë në afera korruptive që tejkalojnë 9 milionë euro. Por në lidhje me këto akuza, ish ministri i ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike. Ai ka deklaruar se do ta apelonte vendimin.

Çështja përfshiu 14 të pandehur, që u përballën me një sërë akuzash, të cilat përfshinin pastrim parash, mashtrim dhe falsifikim të provave.

Gjykata tha se Grasser dhe një ndërmjetës kaluan informacionin në lidhje me një ofertë gjatë një skeme për të privatizuar 60.000 apartamente, që nga ana tjetër i mundësuan një rivali të paraqiste një ofertë pak më të lartë fituese.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...