E diel, 12 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Plas sherri në Komisionin e Ligjeve, Manja përplaset me Alimadhin

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Seanca e sotme tek Komisioni i Ligjeve është shoqëruar me debate të shumta. Deputeti Myslim Murrizi kërkoi që 21 Janari të shpallet festë kombëtare, që përkon me Kongresin e Lushnjes.

“Kërkoj që 21 Janari, për rëndësinë që ka kjo datë, të shpallet festë kombëtare siç është 28 Nëntori apo festat e tjera. Kërkoj votën pro të anëtarëve të këtij Komisioni”.

Kështu ka deklaruar deputeti i opozitës parlamentare, Myslim Murrizi, ku po shqyrtohet projektligji për festat zyrtare.

Bëhet fjalë për 21 Janarin e 1920-ës, dita kur u mblodh Kongresi i Lushnjës në të cilin u miratua një akt kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë.

Deputeti Murrizi kërkoi që 21 Janari, të shpallej festë kombëtare në nderim të Kongresit të Lushnjes. Kjo u kundërshtua nga Alket Hyseni.

Nuk mungoi një përplasje mes Alimadhit dhe Ulsi Manjës.

DEBATI:

Murrizi: Kongresi i Lushnjes duhet të jetë Festë Zyrtare, pasi ka qenë me rëndësi të madhe për vendin. Kërkesa i është dërguar kreut të Kuvendit, kryeministrit, si dhe presidentit.

Kongresi i Lushnjes është viti i parë i Parlamentarizmit, është festuar për 17 vite me radhë, deri në 1939. Në diktaturë, 21 Janari u zëvendësua me 11 Janarin. 1 ditë festë më shumë, kushton shumë më pak se një PPP që jepni ju. Përveç 28 Nëntorit, asnjë festë s’ka rëndësinë e 21 Janarit. Ky duhet të ishte një nga propozimet e bëra që në Kuvendin e parë pluralist.

Alket Hyseni: Kemi më shumë festa zyrtare se çdo vend në rajon. Na rëndon buxhetin.

Adriatik Alimadhi– Partia Socialiste kriminale….

Ulsi Manja– Të lutem z. Alimadhi, respekto etikën. Kemi 800 mijë persona që na kanë votuar.

Adriatik Alimadhi: Pse u preke?

Ulsi Manja: Atë fjalën kriminale hiqe të lutem.

Adriatik Alimadhi: Shoku shkon më shumë ju, jo ballist për mua.

Ulsi Manja: Nuk ta jap të drejtën e fjalës. Harroje.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fluksi i frikshëm me të infektuarit, zbulohet lëvizja e fundit e Ministrisë së Shëndetësisë

Pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të mjekëve, ende nuk ka një ndërgjegjësim në masë nga ana e qytetarëve. Dje u shënuan 4 vikima, shifër kjo...

Virusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një...

“Gënjeshtra u është bërë ves”, Tabaku: Si mashtroi Ministria e Financave me raportin e Moody’s

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka reaguar pas raportit të fundit të Moody’s për ekonominë. Tabaku shprehet se raporti i fundit i Moody’s...

Rritet sërish kurba, shtim të pacientëve të moshave të reja

Situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacientëve edhe të moshave të reja. Janë kryer...

Pandemia në Shqipëri/ Numër i lartë rastesh të reja dhe 4 viktima në 24 orët e fundit

Shqipëria po vuan me situatën e rëndë me pandeminë. Në 24 orët e fundit kanë humbur betejën me koronavirusin 4 persona, e po kështu...