E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Përse u rihapën hetimet për 21 janarin? Kryeprokurorja e Tiranës tregon arsyet

Kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj ka treguar arsyet se përse intitucioni që ajo drejton, vendosi të rihapë hetimet, për vrasjen e protestuesve në 21 janar të vitit 2011.

E ftuar në emisionin ”Opinon” në Tv Klan, Imeraj u shpreh se Prokuroria e Tiranës e mori këtë vendim, për shkak se për dy nga viktimat ka patur një pezullim të hetimeve.

E pyetur nëse ky vendim vjen si pasojë e një prapavije politike, Imeraj e mohoi këtë hipotezë, teksa shtoi se rihetimi po bëhet për të gjetur autorët e vërtetë.

Pjesë nga biseda në studio:

Fevziu: Përse rihapet 21 Janari, a është kjo një pengmarrje e politikës?

Imeraj: Është një vendim i marrë nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë për rifillimin e hetimeve. Në rangun e hetimeve të kësaj dosjeje, disa persona janë hetuar dhe janë dërguar në gjykim, ndërsa pjesa tjetër e dojes është pezulluar dhe ju është referuar organeve të policisë.

Fevziu: Që do të thotë për 2 persona janë gjetur përgjegjësit…

Imeraj: Për dy të tjerë është vendosur pezullimi i hetimeve.

Fevziu: Pezullimi për sa kohë është i vlefshëm, mund të rihapet një çështje edhe pas 50 vitesh?

Imeraj: Një prokuror dhe prokuroria në tërësi, interes parësor kanë gjetjen e autorit. Nga ana e organeve të policisë është bërë një listim i detajuar i veprimeve që mund të kryhen dhe që nuk ka qenë e mundur të bëhen në periudha të caktuara dhe në argumentimin e plotë, prokuroria në rrethana të reja reja ka vendosur rifillimin e hetimeve.

Fevziu: A ka prapavijë politike?

Imeraj: Aboslutisht që jo.

Fevziu: Ka fakte të reja në këtë hetim apo një rihetim I fakteve të dikurshme?

Imeraj: Në asnjë mënyrë nuk ndodh rihetimi i fakteve. Ka një rihetim të filluar për të gjetur autorin ose autorët e një ngjarjeje të tillë.

Lexo edhe :   Berisha: Soros loboi për '21 janarin' dhe ndarjen e Kosovës

21 janari, rihapet hetimi për dy nga viktimat

Lexo edhe :   Berisha: Soros loboi për '21 janarin' dhe ndarjen e Kosovës

Më 27 maj, Prokuroria e Tiranës vendosi të hapë hetimet për vdekjen e Aleks Nikës dhe Hekuran Dedës për ngjarjen e 21 janarit 2011 në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit.” Sipas Prokurorisë ka prova të reja të cilat mund të zbardhin vrasjet e mbetura pa autor.

Një prej tyre është edhe vrasja e Aleks Nikës, pasi predha e gjetur në kokën e tij ishte e dëmtuar dhe nuk kishte mundësi të ekspertohej nga cila armë ishte goditur. Një tjetër vrasje që mbeti e pazbardhur ishte dhe ajo e Hekuran Dedës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...