E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Përse Kanye dhe Kim nuk mund të kandidojnë në Shqipëri

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Nga: Mentor Kikia

Unë nuk mendoj që ky burrë ka ndonjë shanc për tu bërë president i SHBA-ve. Dhe as Kim Kardashian për të qenë zonja e parë e Amerikës. Nuk po analizoj personazhet, pasi ata janë “presidentë” në fushën e tyre.

Por ajo që të bën përshtypje është liria që kanë njerëzit për tu futur në një garë politike. Donald Trump e dëshmoi se liria mund të të japë mundësinë që të shkosh deri në Shtëpinë e Bardhë, pa qenë pjesë e kastës politike apo e familjeve-klane që thuhet se kanë lindur për të qenë udhëheqës.

Kandidimi i një rreperi, nuk dëshmon, sikundër kam lexuar disa opinione, se në çfarë “derexheje” është katandisur politika amerikane, por dëshmon se sa e rëndësishme është liria dhe mjedisi i mundësive të barabarta.

Është pikërisht kjo që mungon në këtë gjirizon tonë, ku një grup njerëzish, pasi marrin pushtetin, mendojnë se tashmë ata janë pronarë të vendit dhe njerëzve.

Kanye West mund të kandidojë për president në SHBA, por ai nuk mund të kandidojë as për deputet në parlament, e as për kryetar bashkie në Rroskovec. Sepse pronarët e Shqipërisë nuk duan të lejojnë që të tjerë njerëz të guxojnë të futen në një garë, veç atyre që ndodhen në vathën e tyre e që u binden vetëm atyre.

Lexo edhe :   Trump përmend fletëvotimet e pavlefshme si provë për manipulime të mundshme në zgjedhje

Pronarët e politikës e kanë fiksuar në ligj, se në garën politike do të futen vetëm ata njerëz që marrin bekimin e tyre. Për këtë arsye një njeri i pavarur si Kanye nuk mund të kandidojë e të zgjidhet deputet në Shqipëri. Por një vrasës mundet!

Kanye nuk mund të kandidojë e të zgjidhet kryetar bashkie. Por një trafikant droge dhe tutor prostitutash mundet!

Lexo edhe :   Trump përmend fletëvotimet e pavlefshme si provë për manipulime të mundshme në zgjedhje

Suksese Kanye, unë gjithsesi nuk po vë bast si Edi Rama kundër Trumpit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...