E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Përse e ngacmuat kot atë punën e Turit zonja ministre

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Nga Mentor Kikia

Ministrja e Arsimit ia hapi edhe njëherë kapakun historisë së Turit të “famshëm” të provimit të maturës së këtij viti. Ajo, në një replikë me Monika Kryemadhin, shkruajti se përgjigjen e saktë të Turit e kanë gjetur 12 mijë maturantë, që do të thotë se pyetja ishte e drejtë dhe se maturantët ishin të përgatitur.

Zonjë!

Le ta themi troç. Pyetja e Turit ishte idjotësi. Sepse specialistët e asaj ministrie, prej kohësh, lodhen shumë të bëjnë pyetje me Turëra në të gjitha lëndët. Pyetje që nuk kanë për qëllim të kontrollojnë njohuritë e nxënësve, por synojnë të shpikin kleçka që ti kapin “mat” ata.

Megjithatë Turi është e keqja më e vogël e atij institucioni. Më e madhja është se asnjë qeveri nuk e ka konsideruar prioritet këtë fushë. Arsimi është parë si një aneks, dhe këtë e tregon edhe fakti që ai institucion ju besua edhe juve, pa njohuri dhe pa eksperiencë në këtë fushë.

Të jemi pak të qartë: Shkollë nuk është ndërtesa zonja ministre. Dhe një shkollë e mirë nuk është një godinë e mirë, me çati të re dhe me mure ngjyra-ngjyra. Shkollë është ajo që bëhet brenda kësaj ndërtese. Unë, psh, shkollën 8-vjeçare e kam bërë në një ndërtesë ku në dimër vinim kovën në mes të klasës të mblidhin shiun që pikonte nga tavani. Ngroheshim me një sobë dhe drutë i mblidhnim vetë. Por ama në këtë klasë bëhej mësim.

Sot ndërtesat e shkollave janë vërtet shumë të mira, por ajo që bëhet brenda sikur nuk lë shumë vend për të qenë krenar.

Me shkollën këtu janë tallur zonjë, që ta dini. Mësuesit janë përdorur si turmë për të mbushur mitingjet partia në pushtet.

Lexo edhe :   Rama i dërgon Metës dekretin për ministren e re të Arsimit
Lexo edhe :   Meta dekreton ministren e re të Arsimit

Pastaj kur ndërronin qeveritë, fillonte heqja nga puna, duke nisur nga drejtori deri tek roja i shkollës dhe mesuesit e shkretë vraponin të ndërron parti.

Pa folur për Turin e maturës, metodologjia e të cilit ndërronte sa herë ndërrohen qeveritë.

Sepse çdo qeveri ka Turin e vet!

E keni venë re që ne shpesh qeshim me formimin e brezit të ri? Por ata janë viktimat zonjë, dhe në jemi autorët. Sepse nuk ndërtuam një shkollë më të mirë për ta. Ne nuk i mësuam se rruga drejt suksesit kalon nga puna, por ata vetë mësuan se kjo rrugë kalon nga forumi rinor i partisë. Ne nuk i mësuam se modeli i tyre duhet të jetë ai që mëson e punon, por ata vetë mësuan se modeli është djali i zyrtarit të lartë që fshin djersët me Euro në pub.

Shkollat duhet të jenë vatra të dijes dhe edukimit, qytetar dhe patriotik. Por askush nuk ka dashur deri tani ti bëjë të tilla. Çdo qeveri, prioritet ka patur rrugët apo sheshet e qyteteve(shkul pllaka e shtro pllaka), sepse aty ka tendera, e dihet çfarë sjellin tenderat.

Rrugët duhen, por ne kemi harruar se e ardhmja e kombit nuk ecën mbi asfalt, por mbi dije.

Ju nuk keni asnjë mëkat për këtë gjendje, Ju thjeshtë bëtë atë që kishin bërë të gjithë, shtuat një tullë në një mur të shtrembërt. Fati juaj i keq është se do të mbaheni mend si ministrja e “Turit”, ndaj mirë është ta harroni këtë histori, meqë do të largoheni edhe nga Shqipëria.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...