E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Përmbytjet në Gjermani/ Meteorologët: Mund të ketë sërish reshje të mëdha shiu

Shërbimi Kombëtar Meteorologjik i Gjermanisë, ka parashikuar se mund të ketë reshje të mëdha shiu këtë fundjavë, në rajonet e prekura nga përmbytjet shkatërruese.

Meteorologët njoftuan reshjet e dendura pritet të fillojnë pasditen e së shtunës, të cilat më vonë do të përhapeshin në pjesë të mëdha të provincës gjermane të Rhineland-Palatinate, të prekur më rëndë nga përmbytjet.

Zyrtarët, ndërkohë, thanë se bilanci i viktimave të përmbytjeve në provincën perëndimore ishte rritur në 125, shkruajnë mediat e huaja.

Në të gjithë Gjermaninë, të paktën 174 njerëz humbën jetën nga përmbytjet, ndërsa 31 persona kanë vdekur në Belgjikën fqinje.

Autoritetet gjermane kanë ndërtuar një kamp të madh për ekipet e shpëtimit në stadiumin Nürburgring. Më shumë se 4,500 zjarrfikës, ushtarë dhe anëtarë të mbrojtjes civile janë të angazhuar në pastrimin e zonës, së shkaktuar nga përmbytjet dhe vërshimi i ujit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Së shpejti do të aplikohet testi i detyrueshëm për ata që kthehen në Gjermani

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...