E enjte, 21 Tetor, 2021
21.5 C
Tirana

Përmbytje në Francë, Parisi “nën pushtetin” e ujit (Video)

Franca jugperëndimore është përfshirë nga përmbytjet si pasojë e reshjeve të dendura të shiut në disa rajone, por edhe në Paris.

Për shkak të reshjeve të shumta, Lumi i Senës ka dalë nga shtrati duke përmbytur edhe rrugët në Paris. Niveli i ujit tashmë ka kaluar në 4.6 metra, por ekspertët thonë se në ditët në vijim, mund të nisë stabilizimi i situatës, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Ndërkohë, qindra persona janë evakuar në shumë zona, përfshirë bordonë, ku lumi Charente ka shënuar një nivel rekord prej 6.20 metrash. Edhe qyteti Cognac, qendra e prodhimit të konjakut ka mbetur nën ujë.

Meteorologët presin që uji të nisë të tërhiqet në mesjavë, por në vijim, Francën e pret një tjetër sfidë, ajo e valës së të ftohtit që tashmë i ka përfshirë vendet më në veri të kontinentit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Talebanët ia presin kokën volejbollistes afgane

Militantët talebanë dyshohet se i prenë kokën një anëtareje të ekipit kombëtar afgan të volejbollit. Ky fakt i tmerrshëm është konfirmuar nga trajneri i...

Beteja e Berishës është e humbur? Soreca flet ‘pa doreza’

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, duke folur nga Korça, i është përgjigjur interesimit nga ana e gazetarëve nëse BE-ja do bashkëpunojë me...

“Ka të shkuar kriminale”, deputetja e PD-së fsheh ndryshimin e emrit të babait

Në KQZ është depozituar një ankesë për deputeten Elda Hoti, pasi pretendohet për fshehjen e emrit të të atit të saj. Kjo ankesë lidhet...

Super-operacioni i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar

Pas disa muajsh hetime dhe zbardhje përgjimesh, SHÇBA në bashkëpunim me Gjykatën e Tiranës kanë dhënë “urdhër-arrestin” për 4 efektivë policie në Tiranë, dhe...

Më në fund, Luli nisi të flasë…

Nga: Artur Ajazi Lulzim Basha, e ka thyer heshtjen, ka nisur të flasë. Ai e ka “prishur” qetësinë, dhe ka goditur drejt në shenjë, duke...