E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Përgjimet/ Çollaku: E kam takuar gazetarin gjerman! Nuk kemi parë gjë akoma

Gazetari, Basir Çollaku, është shprehur se e ka takuar gazetarin gjerman që publikoi përgjimet, ndërsa komentoi dhe urdhrin e dhënë nga Prokuroria për të ndaluar publikimin e përgjimeve në media.

Sipas Çollakut, Peter Tiede ka aksesuar shumë informacione, ndërsa shtoi se ende nuk ka përfunduar investigimi gjerman në Shqipëri.

Po ashtu, gazetari ironizon organin e akuzës duke uruar që prokuroria të mos nxjerrë ndonjë vendim që të heqë të mërkurën nga kalendari dhe ta lërë javën me 6 ditë.

Uroj që prokuroria të mos nxjerrë një vendim që dita e mërkurë të hiqet nga kalendari dhe ta bëjë javën me 6 ditë për arsye të këtij publikimi.Çdo gazetar në planet nëse i bie në dorë një dokument zyrtar që është në dobi të qytetarit, të publikut le ta botojë dhe sekreti të vejë në djall. Gazetari gjerman është për tu përgëzuar dhe falenderuar por ka nxjerrë dhe disa probleme serioze në Tiranë. Le të themi se nuk kemi parë gjë akoma. E kam takuar Peterin, ka aksesuar shumë informacion. Unë them që ende nuk ka përfunduar investigimi gjerman në Shqipëri. Është premtuar një shkrim i tretë dhe gjermanët gjithmonë e mbajnë fjalën. Këto dosje që gjenden aty ka njerëz që nuk kanë vepruar, nuk kanë bërë detyrën dhe mosveprimi është vepër penale. Kemi një Parlament që është prodhuar nga kjo pjesë e dosjes dhe urdhrat i japin ata”, deklaroi Çollaku.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...