E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Përfundon në Madrid konferenca e OKB-së për klimën

Bisedimet ndërkombëtare maratonë për klimën përfunduan të dielën në Madrid ndërsa negociatorët shtynë për vitin e ardhshëm një vendim kryesor mbi mënyrën e rregullimit të tregjeve globale të karbonit.

Pas dy javë negociatash në Madrid mbi trajtimin e ngrohjes globale, delegatët nga pothuajse 200 vende nxorën deklarata me thirrjet për shkurtime më ambicioze të gazeve që shkaktojnë efektin serë dhe që po e ngrohin planetin tonë, si dhe për të ndihmuar vendet e varfra që po vuajnë pasojat e ndryshimeve klimatike.

“Kemi investuar shumë energji në këtë drejtim dhe është shumë zhgënjyese që në fund të ditës nuk ishim në gjendje të arrinim një marrëveshje përfundimtare. Por duhet të mbetemi të përkushtuar që të vazhdojmë diskutimet për këtë çështje shumë të rëndësishme”, u shpreh përfaqësuesi i Brazilit në Konferencën për Ndryshimet Klimatike.

Tregjet e karbonit, të cilat ekonomistët i konsiderojnë si kyçe për sigurimin e stimujve për nxitjen e botës drejt modeleve të rritjes me ndotje më të vogla nga karboni, mbetet një nga çështjet më të mprehta për të cilën u vendos të lihet për diskutime në takimin e vitit që vjen në Glasgow.

“Shpresojmë që vitin tjetër të arrihet një marrëveshje mbi tregjet e karbonit dhe ndërkombëtarizimit më të shpejtë dhe më të mirë të saj”, u shpreh përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, shkruan “Voa”.

Caktimi i një çmimi mbi emetimet e dioksidit të karbonit, ndotësi kryesor që krijon efektin serë, do të bënte që tregjet të mundësonin për vendet dhe kompanitë që të tregtojnë liçensat për emetimin e karbonit që mund të reduktohen në mënyrë të qëndrueshme. Kjo do të nxiste teknologji me ndotje më të vogla për mjedisin.

Vende nga Evropa dhe gjetkë u shprehën se është më mirë pa një marrëveshje mbi rregullat e shkëmbimit të lejeve për emetimin e karbonit, sesa një marrëveshje e dobët që mund të dëmtojë disa mekanizma ekzistues rajonal për ndotjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...

Pse temperaturat ulen shumë gjatë natës në shkretëtira?

Nëse do të ndërmerrni një udhëtim ditor në shkretëtirën e Saharasë në Afrikën e Veriut, do të duhet të keni me vete më shumë...