E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Përfundon në Madrid konferenca e OKB-së për klimën

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Bisedimet ndërkombëtare maratonë për klimën përfunduan të dielën në Madrid ndërsa negociatorët shtynë për vitin e ardhshëm një vendim kryesor mbi mënyrën e rregullimit të tregjeve globale të karbonit.

Pas dy javë negociatash në Madrid mbi trajtimin e ngrohjes globale, delegatët nga pothuajse 200 vende nxorën deklarata me thirrjet për shkurtime më ambicioze të gazeve që shkaktojnë efektin serë dhe që po e ngrohin planetin tonë, si dhe për të ndihmuar vendet e varfra që po vuajnë pasojat e ndryshimeve klimatike.

“Kemi investuar shumë energji në këtë drejtim dhe është shumë zhgënjyese që në fund të ditës nuk ishim në gjendje të arrinim një marrëveshje përfundimtare. Por duhet të mbetemi të përkushtuar që të vazhdojmë diskutimet për këtë çështje shumë të rëndësishme”, u shpreh përfaqësuesi i Brazilit në Konferencën për Ndryshimet Klimatike.

Tregjet e karbonit, të cilat ekonomistët i konsiderojnë si kyçe për sigurimin e stimujve për nxitjen e botës drejt modeleve të rritjes me ndotje më të vogla nga karboni, mbetet një nga çështjet më të mprehta për të cilën u vendos të lihet për diskutime në takimin e vitit që vjen në Glasgow.

“Shpresojmë që vitin tjetër të arrihet një marrëveshje mbi tregjet e karbonit dhe ndërkombëtarizimit më të shpejtë dhe më të mirë të saj”, u shpreh përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, shkruan “Voa”.

Caktimi i një çmimi mbi emetimet e dioksidit të karbonit, ndotësi kryesor që krijon efektin serë, do të bënte që tregjet të mundësonin për vendet dhe kompanitë që të tregtojnë liçensat për emetimin e karbonit që mund të reduktohen në mënyrë të qëndrueshme. Kjo do të nxiste teknologji me ndotje më të vogla për mjedisin.

Vende nga Evropa dhe gjetkë u shprehën se është më mirë pa një marrëveshje mbi rregullat e shkëmbimit të lejeve për emetimin e karbonit, sesa një marrëveshje e dobët që mund të dëmtojë disa mekanizma ekzistues rajonal për ndotjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinat janë gati, por si do të shpërndahen tek miliarda njerëz?

Nga: Liz Breen & Sarah Shifling “The Conversation” Vaksina Pfizer/BioNTech, sapo është aprovuar për përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe dhe qeveria ka urdhëruar...

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...