E diel, 7 Mars, 2021
15 C
Tirana

Basha: Parashikojmë të rrisim pagat e mjekëve deri në 1200 euro

Përgjatë fjalës së tij në Akademinë Politike të FRPD-së, Kreu i PD-së Lulzim Basha parashtroi edhe pjesë nga programi i opozitës.

Ai tha se është emergjente të ndalet eksodi i mjekëve dhe infermierëve dhe kjo sipas tij bëhet vetëm duke garantuar paga dinjitoze dhe kushte pune më të sigurta.

“Vetëm nga emigracioni, për vitin 2018, humbja për ekonominë është 560 milion euro, ndërkohë që në spitalet tona s’ka më mjekë dhe infermierë. Në programin tonë parashikojmë të rrisim pagat e mjekëve deri në 1200 euro, ndërsa infermierëve në 700 euro. Vetëm në këtë mënyrë ne do të arrijmë të përmbushim nevojat e vendit me staf mjekësor dhe për t’u dhënë shërbime kudo ku jetojnë bashkëqytetarët tanë”, deklaroi Basha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...

Lum partitë për këtë popull që kanë

Nga: Mentor Kikia Ne nuk jemi vetëm në krizë pandemie, krizë ekonomike apo sociale. Ne jemi edhe në një krizë të thellë mendore si shoqëri...

Koronavirusi në vend/ 777 raste të reja dhe 21 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 777 raste të reja. Ndërkohë, 21 persona nuk kanë...

Milani kthen Ibrën në kombëtare, 39-vjeçari debuton në ndeshjen me Kosovën

Viti fantastik te Milani dhe fakti që është lideri i ecurisë së pabesueshme të kuqezinjve, ka bërë që Zlatan Ibrahimoviç të kthehet në Kombëtaren...