E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Etiketa

Klima

Shkencëtarët të shqetësuar për ndryshimet klimatike, ja çfarë po shqyrtohet

Negociatorët në Glasgow po shqyrtojnë një projekt-marrëveshje të re, që synon të shmangë ndikimet më të këqija të ndryshimeve klimatike. Bisedimet COP26 do të...

COP26: Drafti i ri i marrëveshjes për klimën, nxit thirrjen për veprim urgjent

Një projekt-marrëveshje e re në samitin e klimës COP26 në Glasgow, ka rritur thirrjet ndaj qeverive për të trajtuar urgjentisht ndryshimin e klimës. Ai...

Kriza klimatike, SHBA kundër Kinës

Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë dy emetuesit më të mëdhenj të gazit serrë në botë. Çdo përpjekje për të adresuar krizën klimatike, do...

Schwarzenegger i zemëruar nga politikat e liderëve botërorë për klimën

Arnold Schwarzenegger thotë se liderët që pretendojnë se luftimi i ndryshimeve klimatike dëmton ekonominë janë "budallenj ose gënjeshtarë". Përpara samitit të klimës COP26, ish-guvernatori i...

Ndryshimet klimatike/Australia premton zero emetime deri në vitin 2050

Furnizuesi kryesor global i qymyrit dhe gazit, Australia, është zotuar të arrijë zero emetime neto të karbonit deri në vitin 2050. Kryeministri Scott Morrison,...

A është e përgatitur bota për ndryshimin e klimës? Çfarë thonë ekspertët

Deri tani qeveritë dhe industria janë përqendruar fort në uljen e emetimeve të CO2 nga avionët, pasi sektori i aviacionit është përgjegjës për rreth...

Klima/Evropa i ofroi Turqisë para për t’u bashkuar në marrëveshjen e Parisit

Ratifikimi i Turqisë i marrëveshjes së Parisit për klimën, këtë javë erdhi pasi qeverisë së Presidentit Rexhep Tajip Erdogan iu ofrua një garanci për...

Raporti i OKB për klimën: Ngrohja globale me 1.5 gradë arrihet që në 2030

Ndotja e mjedisit nga gazi karbonik është rritur në ekstreme të tlla, saqë pragu i kufizimit të ngrohjes globale në 1,5 gradë Celcius i...

Historia e jetës së klimës në Tokë, 3 miliard vjet dhe në vazhdim

Një nga misteret më të mëdha të Tokës është mënyra se si ajo u shndërrua në vetvete, kaq gradualisht, nga një ''top i shkretë''...

Samiti i G7: Klima dhe bashkëpunimi ndërkombëtar

Vazhdon samiti i G7-s në Cornwall, Angli. Vendet e pasura të industrializuara premtuan 1 miliardë doza vaksine për vendet e varfra. Por edhe klima...

Të fundit

Kina nuk arrin dot objektivin në ‘zero-Covid’

Ndërsa bota lufton me variantin e ri të koronavirusit Omicron, Kina është e vendosur si kurrë më parë për të eliminuar Covid-19 brenda kufijve...

Plas sherri gjatë emisionit LIVE, konkurrentet rrihen me grushte

Një incident ka ndodhur në emisionin “It’s my love” në Kosovë, ku dy nga konkurrentet kanë goditur njëra-tjetrën gjatë transmetimit LIVE. Ina dhe Albana,...

Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, transporti publik me dëshmi vaksinimi

Qeveria e Kosovës ka marrë masa të reja, për të parandaluar përhapjen e variantit Omicron. Nga sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid,...

Shqiptari mbyt gruan e tij në Greqi, ja çfarë i tha policisë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një familje shqiptare në Greqi, ku bashkëshorti i ka marrë jetën gruas së tij. Krimi i rëndë...

Shira dhe reshje dëbore, temperatura në -2 gradë

Vranësira, shira dhe reshje dëbore mbizotërojë motin në vendin tonë duke filluar nga orët e para të ditës, ku më të konsiderueshme reshjet do...