E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Për çdo situatë ka zgjidhje, jo vetëgjyqësi

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Të kujdesesh për njerëzit, objektet rreth teje, jetën, veten, është akt maturimi.

Në një thënie profetike gjejmë këtë postulat të lartë:
“Padyshim se gjaku juaj, pasuria juaj, nderi juaj, janë të shenjta për ju (që mos t’i cenoni ato padrejtësisht) ashtu sikurse është e shenjtë kjo ditë në këtë muaj, në këtë vend …!”

Nëse më e shenjta jeta nuk shenjtërohet as nga një njeri që deklarohet se i është dorëzuar parimeve hyjnore, duhet të apelojmë fort se; ne jemi një shoqëri që “zakonin shqiptar”, ballkanik, e kemi ne gen, patriarkalizmin, autoritarizmin, dhunën, etj, aq sa edhe besimi herë-herë pluskon cekët në jetët e njerëzve, pa kryer funksionin e tij thelbësor, atë të zhvillimit shpirtëror për një njeri më të mirë.
E nga ana tjetër, duhet të apelojmë fort se në gen, do të duhej të kishim dhe kujdesin e veçantë për familjen si një vlerë për të cilën populli ynë është shquar gjithnjë.
Tragjedi… Tranzicioni, i vlerave, ai kulturor, ai ekonomik , të gjithë këta elementë destabiliteti moral, shpirtëror, i hapin rrugë të tilla plagëve, por që gjithsecili prej nesh ndjen detyrimin për t’u distancuar prej aktit, si dhe për të denoncuar makabritetin e shformimit të një UNI, i cili në një çast guximi dhe euforie, fakton dhe mishëron të gjithë zbrazëtirën, rrënimin dhe negativitetin dhe papërgjegjshmërinë me të cilin është orvatur të ushqehet e rritet shpirtërisht, deri sa t’i lejojë vetes limitin e shenjtërive, jetën e dikujt tjetër.

Padyshim se gjaku juaj, pasuria juaj, nderi juaj, janë të shenjta për ju (që mos t’i cenoni ato padrejtësisht) ashtu sikurse është e shenjtë kjo ditë në këtë muaj, në këtë vend …!” |Muhamedi Paqa e Zotit Qoftë mbi të!

Çdo gjë tjetër është dobësi, dekompozim moral e njerëzor, limit që nuk mund të preket.
Dhimbje për ngjarjen e rëndë, për të voglën që nënën nuk do ta shihte më që natën e shkuar, dhe nga dora e personit, të cilit gjithë jetën do t’i vendosë kokën në prehër duke i thënë se i mungon ajo, e ëma.
Zoti i ruajtë gratë dhe vajzat nga të papërgjegjshëm, të sëmurë qofshin apo jo.
Për çdo situatë ka zgjidhje, vetëgjyqësia jo.
U prehsh në paqe motër! Sonte të gjithë luten për ty… / Edlira Durmishaj, Psikologe Klinike

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëmet reale për Lulzim Bashën nga hapja e listave

Nga Mero Baze Përpara zgjedhjeve të gjithë përpiqën të krijojnë një fabulë për fitoren e zgjedhjeve, ndërsa Lulzim Basha përpiqet gjithnjë të bëjë gati një...

“Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish lidhur me akuzat e bëra më herët sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në deklaratën e sotme për...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Pas presidentit të Brazilit, edhe presidentja e këtij vendi rezulton pozitive me koronavirus

Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë vetë të ditur presidentja, përmes një videoje të shpërndarë në...

Aksident i rëndë në Përrenjas, humb jetën 24-vjeçari

Një aksident i rëndë është regjistruar sot në Përrenjas, ku për pasojë ka humbur jetën një 24-vjeçar. Raportohet se aksidenti është regjistruar pranë një shkolle...