E enjte, 2 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Pastrim parash/ Dënohet me 10 vite burg ish-Zonja e Parë e El Salvador-it

Ish zonja e parë e El Salvador, Ana Ligia de Saca u dënua ditën e djeshme me 10 vjet burg për pastrimin e 17.6 milion dollarëve.

Pastrimi i parave nga ana e De Saca u bë nga 301 milion dollarët që burri i saj, Elías Antonio Saca vodhi nga arkat e shtetit, shkruan media vendase, El Salvador.

Vendimi u lëshua nga Gjykata e Katërt e Dënimit, e cila gjithashtu Edgardo Mixco Sol, vëllain e Ana Ligia, me dhjetë vjet burg gjithashtu. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm kërkoi në gjyq që ish-zonja e parë dhe vëllai i tij, Oscar Edgardo të dënoheshin me 15 vite burg.

Ana Ligia de Saca, pas vendimit për 10 vite burg
                                        Ana Ligia de Saca, pas vendimit për 10 vite burg

Një nga prokurorët tha se dënimi ndaj ish-zonjës së parë dhe vëllait të saj ishte produkt i provave të paraqitura në gjykim.

“Ishte e mundur të përcaktohej pjesëmarrja dhe ekzistenca e krimit, që do të thotë, marrja atyre parave nga shteti dhe përdorimi i makinerive për të pastruar ato para”, tha prokurori.

Ish-Presidenti Elías Antonio Saca tashme ndodhet në burg, për vjedhje të shtetit dhe pasurim vetiak me 10 vite burg. Ai ka qënë Presidenti në periudhën 2004 deri në 2009.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...