E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Pas tragjedisë me kamionin, kapen edhe 30 refugjatë të tjerë

30 refugjatë janë kapur nga policia, teksa po tentonin të kalonin kanalin e La Manche me dy varka. Mësohet se refugjatët u kapën në brigjet e Pas-de-Calais, në veri të Francës.

“Në orën 05:44 (03:44 GMT), forcat e shpëtimit janë angazhuar për barkën e parë, në bordin e të cilës ndodheshin 11 persona, pas një thirrjeje për ndihmë të bërë nga vetë imigrantët”, theksoi prefektura e La Manche dhe Detit të Veriut.

Ndërkohë që 19 emigrantët e tjerë, të cilët kishin mbetur të bllokuar si pasojë e një avari në motor, u shpëtuan rreth orës 10:30 dhe u dërguan në Calais ku u morën në ngarkim nga forcat e shpëtimit dhe më pas nga policia kufitare.

Sipas mediave të huaja, 7 prej 30 refugjatëve të kthyer ishin minoren.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Elbasan/Dërgohet me urgjencë në spital, ndërron jetë 3-vjeçari

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...