E enjte, 21 Janar, 2021
5 C
Tirana

Pas Britanisë, Kanadaja bëhet vend i dytë që miraton vaksinën anti-covid

Kanadaja ka miratuar vaksinën e kompanisë Pfizer-BioNTech kundër COVID-19, duke u bërë vendi i dytë në botë që e miraton këtë vaksinë, pas Britanisë së Madhe.

Autoritetet e shëndetësisë në Kanada e quajtën autorizimin një “moment historik” në luftën e vendit kundër koronavirusit. Agjencia që e miratoi vaksinën tha se ajo plotësoi “kërkesat e saj të rrepta të sigurisë, efikasitetit dhe cilësisë”.

Vaksina fillimisht është autorizuar për përdorim tek njerëzit e moshës mbi 16 vjeç. Punonjësit e shëndetësisë dhe grupet e ndjeshme të njerëzve, përfshirë të moshuarit, do të jenë ndër të parët që do ta marrin atë.

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, ka thënë se vendi do të marrë deri në 249.000 doza të vaksinës këtë muaj. Në total, qeveria kanadeze ka blerë 20 milionë doza të vaksinës – të mjaftueshme për të injektuar 10 milionë njerëz – me mundësinë për të blerë 56 milionë më shumë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...