E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Pas Agim Ismailit, merren në mbrojtje edhe 2 drejtorë të tjerë të Burgjeve

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka konfirmuar se dy drejtues tjerë të burgjeve janë marrë në mbrojtje, pasi janë kërcënuar me jetë.

Gjonaj është shprehur se regjimi “41 Biss” do të ofrojë mbrojtje për drejtorët e burgjeve nga kërcënimet nga të dënuarit. Drejtorët do të ruhen nga policia e shtetit dhe struktura e posaçme që është përcaktuar për t’u ngritur nga ligji.

Në Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë ardhur shumë kërkesa për të dënuar, për të cilët kërkohet të futen në sistemin “41 Biss” por ende nuk është marrë asnjë vendim.

Pas marrëveshjen me Italinë për kthimin e shqiptarëve të dënuar në Itali, bëhet e ditur se janë rreth 190 persona që kanë bërë kërkesë për të vuajtur dënimin në burgjet tona.

Kujtojmë se i pari që u mor në mbrojtje pas kërcënimeve me jetë, ishte drejtori i bugjeve, Agim Ismaili.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha bën lëvizjen e papritur pas ultimatumit të Yuri Kim

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka shtuar presionin, e ndërsa SHBA në shtator pret pensionimin e Berishës si dhe të hidhen themelet e...

Kishin kthyer shtëpinë në laborator dro*e, dy në pranga

Dy shtetas 32 dhe 33-vjeç janë vënë në pranga në sajë të operacionit të koduar "Baza", pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin marë me...

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...