E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Partitë s’e përkrahin Projektligjin për Parandalimin e COVID-19 në Kosovë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Iniciativa e Kryetares së Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani për Ligjin për Luftimin dhe Parandalimin e COVID-19 ka mbetur pezull në Kryesinë e këtij institucioni.

Kjo, pasi nuk ka gjetur mbështetje nga grupet parlamentare të partive të përfaqësuara në Kuvend.

Nisma ligjore e filluar nga gjashtë deputetë ka hasur në rezistencë, thotë nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci.

Ndonëse Gjykata Kushtetuese ka rekomanduar të hartohet një ligj i tillë, është pikërisht partia e kryeparlamentares Osmani që nuk e mbështet këtë nismë, raporton “KTV”.

“Ai ligj i supozuar është i panevojshëm, sistemi ligjor ekziston dhe është efikas, po ashtu sistemi strukturor shtetëror është i rregulluar mirë. Improvizime të tilla, duke marrë parasysh edhe shkeljet që ia ka bërë Kushtetutës Qeveria dhe pastaj në emër të Qeverisë Ministria e Shëndetësisë, për shkak të raporteve personale në mes të kryeministrit dhe presidentit janë të rrezikshme dhe nuk e kanë përkrahjen e GP të LDK-së”, tha Arben Gashi, shef i Grupit Parlamentar të LDK-së.

Ndërkaq, Partia Demokratike e Kosovës thotë se do ta përkrahë këtë nismë kur të diskutohen edhe nismat që i kanë iniciuar ata vetë.

Lexo edhe :   Vjosa Osmani do të shfuqizojë vendime të ish-presidentit Thaçi

“Ne i kemi dorëzuar tri nisma ligjore në Kuvend, është diskutuar për to dhe të tri këto janë për të ndihmuar vendin për të luftuar pandeminë. Ne i kemi dërguar këto nisma në Kryesi, nuk janë vendosur në rend të ditës, presim që të shqyrtohen e pastaj edhe të votohen. Ne e përkrahim çdo iniciativë që e ndihmon vendin dhe është për të mirën e qytetarëve”, tha Bedri Hamza, shef i Grupit Parlamentar të PDK-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Futbolli: Pse goditjet me kokë duhet të ndalohen deri në moshën 18 vjeç

Kambanat e alarmit po bien në sport për shkak të rrezikut nga një grup sëmundjesh kronike, neuro-degjenerative, të kuptuara zakonisht si demenca. Ka një...