E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Partitë ekstremiste të Evropës nuk do ta zgjidhin dot krizën e emigrantëve

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Nga James Sutton, “National Riview”

Zgjedhjet e fundit të Parlamentit Evropian, nxorën zbuluar polarizimin në rritje të opinionit publik, mbi të ardhmen e Bashkimit Evropian. Me suksesin e madh të partive nacionaliste si Tubimi Kombëtar në Francë, dhe Alternativa për Gjermaninë në Gjermani, si dhe përkrahësit entuziastë të BE-së, si të Gjelbrit dhe Liberal Demokratët, votuesit kanë dhënë sinjale se peizazhi politik po bëhet më i fragmentuar, mes atyre që janë të zemëruar me Brukselin, dhe atyre që e mbështesin plotësisht BE-në.

Pjesa më e madhe e lajmeve në media, lidhet me rritjen e vazhdueshme të partive populiste dhe nacionaliste të së djathtës, me pakënaqësinë e tyre në rritje për shkak të vendimit të kancelares gjermane Angela Merkel në vitin 2015, për të hapur kufijtë e Gjermaninë ndaj refugjatëve.

Por është reagimi kundër emigracionit, një revoltë kundër vetë projektit të BE-së? Jo tamam. Në fakt, kjo është një histori e shanseve të humbura për unionin.

Bashkimi Evropian, duhet ta kishte bërë Evropën më të mirë, dhe jo më të keqe, në aspektin e trajtimit të krizës së emigrantëve. Një bllok vendesh me një popullsi prej 508 milionësh, duhet të kishte qenë në gjendje të thithte një valë emigrantësh që përfshinte 1 milion njerëz, në vitin e tij të pikut, më 2015-ën.

Shifrat aktuale të emigrantëve të rinj, janë shumë më të ulëta. Megjithatë, Evropa nuk i përthithi refugjatët si një bllok. Përkundrazi, disa vende – Gjermania, Suedia, Italia – përballuan pjesën më të madhe të barrës, pasi vendet e tjera, duke përfshirë Hungarinë, Poloninë dhe Sllovakinë refuzuan të pranonin emigrantët në shifra që u takonin, në bazë të numrit të popullsisë.

Analisti Michael Barbaro, pohoi vitin e kaluar se vendimi i Gjermanisë për të shpërfillur rregullat e BE-së, dhe pranuar shumë se 1 milionë refugjatë, ishte një “triumf i projektit evropian, dhe afirmim përfundimtar i vlerave të BE-së”.

Dhe në një farë mënyre, ai ka të drejtë. BE, e ngritur mbi hirin e një Evrope të shkatërruar nga Lufta e Dytë Botërore, tregoi faqe të gjithëve një Evropë më humane, më pak të dhunshme, që mban premtimet për respektimin e të drejtave të njeriut dhe përparimin ekonomik.

Në fakt, ishin dështimet e BE-së ne menaxhimin e kësaj krize, ato që e çuan Merkelin të merrte vendimin e saj për të mirëpritur një numër kaq të madh refugjatësh. Ndërkohë, populistët dhe euroskeptikët, e kanë gabim kur akuzojnë BE se po nxit emigracionin e pakontrolluar, që nga ana e tij do të shkaktojë erozionin e “identitetit evropian”.

Veprimet e njëanshme të shteteve individuale, e dëmtuan BE-në më shumë se çdo lloj rregulloreje, e nxitur nga mungesa e efektivitetit të unionit, në organizimin një përgjigje të bashkuar. Dhe duket se evropianët, i përjetojnë ende me një zell të shëndetshëm (apo ndoshta të sëmurë) identitetet e tyre kombëtare, dhe kjo shihet tek rritja e partive nacionaliste.

Sot dallimi midis Spanjës dhe Sllovakisë, është ende shumë më i madh se sa ai mes Virxhinias dhe Uashingtonit në SHBA. Sigurisht, emigracioni nuk është i vetmi shqetësim që ngrenë euroskeptikët. Rregulloret e ndërlikuara, një defiçit demokratik dhe zemërim me elitat që lidhen me projektin e BE, janë të gjitha më të çështjet e rëndësishme sipas sondazheve më të fundit.

Por natyrisht që emigracioni është kryesorja, dhe valët e emigrantëve nuk po zhduken. Edhe nëse Lindja e Mesme ka aktualisht një ngadalësim relativ të dhunës, popullata afrikane po rritet me nje shpejtësi të frikshme, çka do të rrisë ndjeshëm fluksin e emigrantëve në kufirin jugor të Evropës.

Qeveritë perëndimore, mund të bëjnë shumë pak për këtë dukuri, përveç përpjekjes për të inkurajuar zhvillimin ekonomik dhe stabilitetin politik në kontinentin afrikan. Por suksesi i partive euroskeptike dhe “europtimiste” në zgjedhjet e fundit evropiane, nuk ndihmon në hartimin e shpejtë të një përgjigje efektive evropiane.

Impulsi liberal për të lejuar nivele jashtëzakonisht të larta të emigracionit, dhe etiketimi si racistë i atyre që e vënë në dyshim këtë lloj politike (ndonjëherë me të drejtë), dhe injorimi i tendencës sociale që ajo sjell, është provuar tashmë të jetë i gabuar.

Por nacionalistët euroskeptikë, kanë minuar dhe do të vazhdojnë të dëmtojnë përpjekjet e BE-së për të frenuar dhe menaxhuar migracionin, nëpërmjet kundërshtimit të iniciativave të tilla siç janë kuotat e zhvendosjes. Natyrisht, as partitë tradicionale të qendrës së djathtë dhe të qendrës së majtë, nuk kanë qenë modele të bashkëpunimit mbi këtë çështje.

Ngurrimi i tyre dhe zvarritja e vendimmarrjes, vetëm sa e ka shtuar mbështetjen për nacionalistët. Ndoshta BE-ja është thjesht shumë e ngathët dhe e çoroditur, për të zgjidhur një problem të këtyre përmasave, dhe ndoshta përpjekjet për një integrim më të madh politik, janë gjithmonë delikate.

Por pavarësisht nëse shtetet anëtare, do të kenë apo jo një bashkëpunimin serioz mbi emigracionin, kriza do të vazhdojë. Veprimi kolektiv nëpërmjet BE-së, mbetet ende larg shpresës më të mirë për ballafaqimin me sfidën e migrimit. Italia u përpoq të patrullojë vetë Mesdheun dhe dështoi. Gjermania i hapi kufijtë e vet, dhe ka kërcënuar kohezionin e BE-së. Shtetet evropiane, nuk do ta kalojnë dot këtë krizë, duke vepruar të ndara./ Përktheu për Tirana Today, Alket Goce

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit?”, Ndoka tallet me Ramën

Dy ditë më parë, kryetari i Partisë Demokratike zbuloi prapaskenat ku tha se kryeministri i ka ofruar nga ndërmjetësit e tij që Basha të...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht

Paraditen e sotme pritet që të mbahet takimi virtual Hoti-Vuçiç. Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), ka publikuar axhendën e plotë të takimit...

“Hyrrem” lë aktrimin dhe i futet biznesit

Aktorja gjermano-turke Meryem Uzerli, e cila mori një famë të madhe me rolin e saj si “Hyrrem” në serialin “Sulejmani i madhërishëm”, duket se...

Punët që mund t’i marrim botës, shansi që po na vjen në derë

Pandemia e COVID-19 nxiti qarkullimin e idesë së diversifikimit të furnitorit në kushtet kur Kina, “fabrika” më e madhe globale për sektorë sensitivë si...

Digjet punishtja e përpunimit të drurit në Lushnje, policia nxjerr dyshimet e para

Flakët e zjarrit kanë përfshirë një fabrikë e përpunimit të drurit në Lushnje. Ka qenë roja i objektit, i cili në orët e para...