E enjte, 25 Nëntor, 2021
5.5 C
Tirana

Parashikimi i frikshëm i Bill Gates: Miliona njerëz do të humbin jetën nga pandemia

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka bërë një tjetër parashikim të frikshëm, sa i përket pandemisë së koronavirusit.

Në një intervistë për “The Economist”, Gates tha se miliona njerëz do të vdesin përpara se pandemisë t’i vijë fundi. Aktualisht, mbi 787 mijë persona nga e gjithë bota kanë humbur jetën nga ky virus.

“Shumica e vdekjeve do të shkaktohen jo nga pandemia në vetvete, por nga sforcimi i sistemit shëndetësor, në vendet me ekonomi të dobët. Gati 90% e vdekjeve do të shkaktohen jo drejtpërdrejtë nga koronavirusi”, tha ai.

Ai thotë se deri në fund të vitit 2021 mund të kemi krijimin e një vaksine të sigurt dhe imunizimin e pjesës më të madhe të popullsisë botërore

“Nga fundi i vitit 2021, një vaksinë mjaftueshëm efektive mund të jetë e përdorshme masivisht. Një pjesë e madhe e popullsisë globale do të mund të imunizohet për të ndërprerë përparimin e pandemisë”, shtoi ai.

Sipas Bill Gates, vendet nga e gjithë bota duhet të shpenzojnë miliarda për krijimin e vaksinës, për të kursyer triliarda në dëmet ekonomike që ajo mund të shkaktojë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Në Gjermani hyn në fuqi ligji i ri i mbrojtjes nga infektimet

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...