E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Panjshir- lugina që përpiqet të frenojë talebanët

Raportohen luftime të ashpra midis forcave talebane dhe militantëve të rezistencës në Luginën Panjshir të Afganistanit.

Talebanët thanë se kishin marrë një territor, dhe kishin shkaktuar humbje “të mëdha” në Frontin e Rezistencës Kombëtare (NRF).

Por (NRF) tha se kishte kontrollin e të gjitha hyrjeve në luginë, dhe talebanët kishin humbur qindra luftëtarë. Panjshir është e vetmja provincë që nuk ka rënë në duart e grupit islamik, dhe mijëra luftëtarë të opozitës besohet të jenë mbledhur atje.

Rezistenca – e cila përfshin ish -nënkryetarin Amrullah Saleh, ish -anëtarë të forcave afgane të sigurisë dhe milicitë vendase – udhëhiqet nga udhëheqësi fisnor lokal Ahmad Massoud. Babai i Massoud hoqi dorë nga sovjetikët në vitet 1980 dhe talebanët në vitet 1990.

Panjshir – lugina që përpiqet të frenojë talebanët

Ndërkohë, Presidenti amerikan Joe Biden vizitoi trupat që u plagosën në një sulm shkatërrues me bombë në aeroportin e Kabulit, ndërsa ndihmuan në evakuimin e amerikanëve dhe afganëve nga vendi. 13 ushtarë amerikanë ishin midis 170 personave të vrarë.

Ai e bëri vizitën katër ditë pasi ushtarët e fundit amerikanë u larguan nga Afganistani, ku qeveria e mbështetur nga Perëndimi ishte shkatërruar përballë një ofensive talebane këtë verë.

“Biden është brenda një spitali ushtarak këtu në Maryland, duke vizituar të plagosurit. Unë udhëtova me të në autokolonë, së bashku me rreth një duzinë gazetarësh të tjerë. Askush nuk lejohej të thoshte se ku po shkonte Presidenti, dhe vizita e tij mbeti sekrete deri sa arritëm në spital. Tani që ai është këtu, lajmi i vizitës së tij mund të zbulohet”.

Biden është kritikuar për vendimin e tij, për të tërhequr trupat nga Afganistani dhe për mënyrën se si ai ka mbikëqyrur ngjarjet e javëve të fundit.

Lexo edhe :   "Pse jam gjallë?", vajzat afgane përjashtohen nga shkollat e mesme
Lexo edhe :   "Pse jam gjallë?", vajzat afgane përjashtohen nga shkollat e mesme

Zëdhënësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid, tha se luftëtarët ishin zhvendosur në Luginën Panjshir pasi negociatat dështuan, raporton agjencia e lajmeve ‘Reuters’. ‘Bisedimet dështuan, sepse të dy palët mbanin pozicione shumë të ndryshme’.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...