E enjte, 9 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Paketa e zgjeruar, Rama sqaron kur do jepen pagesat

Më të lexuarat

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

Kush është vajza e ish-ministrit të Mbrojtjes që propozon Cakaj për të zëvendësuar Hobdarin

Luela Hajdaraga është propozuar nga ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për të marrë postin e ambasadores shqiptare në Greqi. Luela është vajza e...

Moderatorja shqiptare e sportit ngacmon me fotot nga plazhi (FOTO)

Hygerta Sako njihet si një ndër moderatoret më të spikatura të sportit në Shqipëri. Ajo ende josh me format e saj trupore. Prezantuesja e “Rubrika...

Qeveria ka prezantuar paketën e dytë ekonomike, për të përballuar situatën e shkaktuar nga koronavirusi. Kryeministri Rama njofton se paketa e zgjeruar mbështetet me një pagesë direkte 40 mijë lekë, për plot 176 mijë familje.

Kreu i qeverisë Edi Rama, sqaron qytetarët shqiptarë se pagesat për përfituesit do të fillojnë të lëvrohen nga 20 prilli. Kjo shumë e akorduar për ta, do të fillojë të derdhet në llogaritë përkatëse.  Po kështu, brenda muajit, të 176 mijë familjet përkatëse do ta kenë marrë këtë shumë.

Kategoritë që përfitojnë:

10 mijë të punësuar në turizëm do të marrin 40 mijë lekë.

66 mijë punonjës që janë larguar nga biznesi i madh, do të jetë ndihma 2.64 miliard lekë dhe të punësuarit do të marrin direkt 40 mijë lekë.

100 mijë punonjës në biznese të vogla që kanë punuar, por me xhiro minimale dhe nuk kanë përfituar nga paketa e parë, do të marrin 40 mijë lekë.

Statusi

🟢 PAKETA E ZGJERUAR MBËSHTET ME NJË PAGESË DIREKTE 40.000 Lek (400USD) 176.000 MIJË FAMILJE

  • 100 MIJË TË PUNËSUAR NË BIZNESET E VOGLA, TË CILAT JANË GODITUR NË XHIRON E TYRE GJATË JAVËVE TË KUFIZIMIT TË LËVIZJEVE
    • 66 MIJË PUNONJËS NË BIZNESET E MËDHA QË JANË GODITUR GJATË KËTYRE JAVËVE NË VENDET E TYRE TË PUNËS
    • 10 MIJË TË PUNËSUAR NË SEKTORIN E TURIZMIT
Lexo edhe :   Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

NGA DATA 20 PRILL SHUMA 40.000 Lek DO TË FILLOJË TË DERDHET NË LLOGARITË E TË GJITHË KETYRE INDIVIDËVE DHE BRENDA MUAJIT TË 176 MIJË FAMILJET PËRKATËSE DO TA KENË MARRË ATË👍

*me konsolodimin e ecurisë së derisotme të luftës, vlerësohet se një pjesë e konsiderueshme e këtyre punonjësve do të mund të rikthehen në punë brenda majit😊

Lexo edhe :   Rama i implikuar në idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi? Meta flet troç

#njëAtdhe 🇦🇱 #njëFamilje

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Nuk iu fus tek grupi i zëdhënësve të qametit”/ Hajdari shpërthen pas fjalës së Ballukut

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari, ka kërkuar fjalën për të replikuar me ministren Belinda Balluku. Por ajo nuk është lejuar që të flasë nga...

Pse trupi ynë shkurtohet kur plakemi

Nga Adam Hawkey “The Conversation” Ndërsa mund të jemi të ndërgjegjshëm se një humbje e shikimit, dëgjimit dhe kujtesës, është një shenjë e plakjes, diçka...

Manastirliu: Përdorimi i maskës e ul me 70% përhapjen e infeksionit

Çdo ditë e më shumë po raportohen më shumë të infektuar. Pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme të mjekëve e ministres Manastirliu, duket se situata nuk...

“Alo Edi jam. Të lutem laj duart shpesh!”/ Kreu i AKEP sqaron pse u lejua një mesazh i tillë

Në muajin mars, një mesazh zanor bllokonte thirrjet në telefonitë celulare, e ku protagonist ishte kryeministri Rama. Ai përsëriste të gjitha rregullat që duhen...

Theu rregullin e izolimit ndonëse ishte i infektuar, shkon në supermarket dhe bën ‘selfie’

Një 32-vjeçar në Zelandën e Re ka thyer të gjitha rregullat, duke dalë në publik, ndonëse ishte i infektuar me koronavirus. I riu nuk...