E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Pagat”, zv.ministri: Shtetet e avancuara në teknologji po merren me të

Prokuroria e Tiranës ka nisur një proces verifikimi, pas publikimit të të dhënave të pagave për punonjësit në të gjithë vendin. Grupet e hetimit po përqendrohen në institucionet që administrojnë të dhënat.

Besart Kadia, zëvendës ministri i Financave, e ka konsideruar çështje kriminale publikimin e pagave. Teksa ka qenë i ftuar në “Opinion”, Kadia zbuloi se qeveria shqiptare po ndihmohet nga shtete të tjera më të avancuara në teknologji, dhe po heton për të zbuluar autorin që i ka publikuar këto të dhëna.

“Duke qenë se është çështje serioze, duhet ta kuptojmë është çështje kriminale. Janë mijëra punonjës tatimesh që kanë akses çdo ditë tek këto të dhëna. Punonjësit e tatimeve kanë akses dhe janë të dhëna shtetërore për të parë sa punohet.

Tani kemi një akt kriminal të një individi. Këto janë të dhëna zyrtare që kanë akses punonjësit e tatimeve. Janë marrë në forma të ndryshme dhe janë bërë publike ato që kanë dashur.

Nuk janë të dhënat që përpunohen nga shteti. Tani debati nëse ndodhin apo nuk ndodhin ngjarje të tilla. Ky është një akt që Ministria e Financave e ka çuar në Prokurori për t’u ndjekur më tej.

Shtetet që janë shumë të avancuar në teknologji, janë në këto çaste duke u marrë për të parë këtë çështje. Janë me qindra sulme që u ndodhin shteteve të ndryshme sot, nga shumë aktor”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...