E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

OSBE/ODIHR: Do shikojmë shit-blerjen e votave!

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Teksa presidenti Meta tha se është i gatshëm të rishikojë datën e dekretuar nga vetë ai për zgjedhjet lokale të 30 qershorit, misioni i OSBE- ODIHR pohon se së shpejti në Shqipëri do të jenë 18 vëzhgues afatgjatë, dhe 250 vëzhgues afatshkurtër. Audrey Glover, drejtuese e misionit të OSBE-ODIHR në Tiranë, tha se zbatimi i ligjeve është shumë i rëndësishëm dhe varet nga vullneti politik.

“Së shpejti do kemi edhe 18 vëzhgues afatgjatë për zgjedhjet, dhe ata do vendosen në grupe dyshe për të vëzhguar zgjedhjet në të gjithë vendin. Shpresojmë të kemi edhe 250 vëzhgues afatshkurtër. Nëse kemi ndonjë përfaqësues këtu nga ambasada, doja ti inkurajoja se afati i fundit i aplikimit për vëzhgues është 10 ditë nga sot.

Vëzhguesit afatshkurtër do vëzhgojnë ditën e zotimit si dhe procesin e numërimit. Për ditën e zgjedhjeve me ne do jetë edhe një delegacion nga Kongresi i Këshillit të Europës. Ne kemi ardhur këtu pa ndonjë agjendë të fiksuar, ne jemi këtu për të vëzhguar zgjedhjet, si të gjitha shtetet pjesëmarrëse të OSBE janë angazhuar për t’i vëzhguar së bashku zgjedhjet, dhe ne do lemë faktet të flasin.

Lexo edhe :   Kryemadhi: I qëndrojmë marrëveshjes së 5 qershorit, Rama ka frikë për zgjedhjet

Fushat të cilave do u kushtojmë vëmendje të veçantë janë puna e organeve të regjistrimit të zgjedhjeve, në të njëjtën linjë do shohim sa janë zbatuar rekomandimet e OSBE-ODIHR për zgjedhjet, do shohim edhe pjesëmarrjen e grave, regjistrimin e votuesve dhe të kandidatëve, median, financimin e fushatave zgjedhore, dhe mënyrën se si zgjidhen ankesat dhe apelimet.

Siç e kemi thënë shumë herë, zbatimi i ligjeve është shumë i rëndësishëm dhe varet nga vullneti politik. Misioni do dalë me një raport të ndërmjetëm para zgjedhjeve, do ketë gjithashtu një konferencë ditën pas zgjedhjeve për përfundimet paraprake. Raporti përfundimtar do publikohet rreth 8 javë pas procesit zgjedhor”.

Lexo edhe :   Çfarë do të sjellin partitë e reja në jetën politike?

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...