E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Origjina e Covid-19/ Ekipi i OBSH-së viziton spitalin në Wuhan

Ekipi i drejtuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë që po heton origjinën e COVID-19 vizitoi të shtunën një spital në qytetin qendror të Wuhanit në Kinë, ku u trajtuan pacientët e parë të koronavirusit.

Lëvizjet e misionit po kontrollohen rreptë nga autoritetet kineze.

Në ditën e dytë të tij pas dy javësh në karantinë, ekipi shkoi në Spitalin Jinyintan, ku mjekët kishin mbledhur mostra nga pacientët që vuanin nga një pneumoni e paidentifikuar në fund të vitit 2019.

Anëtarët e ekipit që u larguan nga spitali nuk folën me gazetarët, të cilët janë mbajtur në distancë.

Hetimi i drejtuar nga OBSH-ja është shoqëruar nga vonesat dhe grindjet midis Pekinit dhe Uashingtonit, i cili e akuzoi Kinën për fshehjen e përmasave të shpërthimit dhe kritikoi kushtet e vizitës, ku faza e parë e kërkimit u krye nga ekspertët kinezë.

OBSH-ja tha të premten se anëtarët e ekipit do të ishin të kufizuar në vizitat e organizuara nga mikpritësit e tyre kinezë dhe nuk do të kishin asnjë kontakt me anëtarë të komunitetit, për shkak të kufizimeve shëndetësore.

Ekipi pritet gjithashtu të vizitojë një treg prodhimesh deti po në Wuhan, ku u identifikuan rastet e para të sëmundjes, Institutin e Virologjisë dhe një laborator të Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Koronavirusi i ri u shfaq në Wuhan në fund të vitit 2019 dhe prej asaj kohe është përhapur në të gjithë botën.

Më shumë se 120 vende kanë bërë thirrje për një hetim të pavarur mbi origjinën e virusit dhe shumë qeveri kanë akuzuar Kinën se nuk ka bërë sa duhet për të frenuar përhapjen e tij.

Kina ka nxitur idenë se virusi ekzistonte jashtë vendit para se të zbulohej në Wuhan./VOA/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...