E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Objektet e përditshmërisë sonë, që kanë ndryshuar përgjatë historisë

Cilësia e jetës me të cilën është mësuar shoqëria moderne, varet nga produkte dhe shërbime të ndryshme. Njerëzit kanë tendencën t’i marrin të mirëqena këto komoditete, pasi nuk kanë qenë kurrë të detyruar të qëndrojë pa to. Por ata nuk e dinë që këto objekte kanë një histori të gjatë të evoluimit, për t’i çuar deri në standardin që janë sot.

Grimi

Rekordi më i hershëm i përdorimit të grimit, ishte gjatë dinastisë së parë egjiptiane në vitet 3100-2907 Para Krishtit. Burrat dhe gratë përdorin disa produkte për kujdesin e lëkurës, të cilat i ruanin në enë balte. Ato u krijuan nga minerale të pluhurosura siç është antimoni.

Sot produktet e grimit kanë shumë më tepër përbërës, që janë të padëmshëm dhe shumë më efektivë në ndryshimin e pamjes.

Tualetet

Në Romën e vitit 315 Pas Krishtit, banjat përbëheshin nga karrige prej druri me vrima të hapura poshtë tyre. Romakët e shihnin shkuarjen në tualet si një mundësi ndërveprimi social, dhe e shfrytëzonin kohën për të biseduar me miqtë e tyre apo edhe të panjohur. Vetëm në shekullin XX-të u shpikën modelet e tualeteve që njohim sot.

Këpucët

Modeli më i hershëm i këpucëve, i përket Epokës së Gurit, rreth vitit 3300 Para Krishtit. Ato ishin të bëra nga lëkura e drerit, ndërsa sholla brenda nga lëkura e arushës. Për të qenë më të buta ishin të mbushura me bar. Gjatë Rilindjes, këpucët bëheshin me materiale të shtrenjta dhe përdoreshin si simbol i statusit social.

Sharra elektrike

Sharrat u përdorën për herë të parë në shekullin XIX nga evropianët për të prerë pemët në mënyrë më efikase. Rreth asaj kohe, mjekët gjermanë përdorën modelet më të hershme të një sharre rrotulluese në procedurat mjekësore për të prerë kockat. Sharra e parë elektrike me zinxhir u shpik në vitin 1926. Ajo ishte shumë e rëndë, dhe manovrohej nga 2 njerëz. Në vitin 1959, u prodhua një sharrë elektrike me zinxhir që u vu në dispozicion të publikut të gjerë.

Armët

Rreth vitit 850, alkimistët kinezë shfrytëzuan vetitë shpërthyese të barutit, për të krijuar armë që mund të shenjestronin objekte me një shpejtësi vdekjeprurëse. Kjo çoi në krijimin e modeleve më të hershme të topave dhe granatave. Më pas u shpikën armët e zjarrit të dorës. Këto të fundit u përmirësuan me kalimin e shekujve, për të mbërritur në armët që kemi sot.

Syzet

Modelet e hershme të syzeve ishin jo komode dhe të pa disponueshme për publikun  e gjerë. Për pasojë, shumë njerëz vuajtën nga një shikim i dobët. Romakët ishin të parët që zbuluan aftësinë për të përdorur xhamin për të parë tekste me gërma të vogla apo objekte nga distanca. Ata krijuan prototipat e parë të syzeve, që ishin syze zmadhuese në formën e sferave. Vetëm në fillim të viteve 1700, u krijuan syzet që shohim sot.

Biçikleta

Modeli i parë u krijua nga një shpikës gjerman në fillimin e shekullin XIX. Ai nuk kishte zinxhir, frena apo pedale, dhe shtyhej duke u tërhequr nga një kalorës. Në vitet 1860, shpikësit francezë filluan të shtonin rrota, zinxhirë dhe pedale. Vetëm në vitin 1885,u krijuan biçikletat me 2 rrota dhe që ishin në dispozicion për publikun e gjerë, dhe që ishin shumë më të lehta për t’u kontrolluar.

Makinat qepëse

Modeli i parë i makinës qepëse u hartua në vitin 1790. Por ideja nuk do të realizohej deri në 1834, kur një amerikan krijoi makinën e parë qepëse funksionale. Por ai besonte se kjo pajisje do të shkaktonte papunësi për shumë njerëz, ndaj vendosi ta shmangte patentimin e produktit të tij. Makinat qepëse filluan të prodhoheshin në masë në vitin 1854 për kompanitë e veshjeve.

Llampat

Llampat e para u shpikën rreth vitit 70.000 Para Erës Sonë. Ato ishin shumë primitive, dhe përbëheshin nga një gur i gdhendur në formën e një ene, që mbushej me një material të djegshëm,me yndyrën e mishit të kafshëve.

Risia më e madhe për llambat ndodhi në shekullin XVIII, kur u shpikën ndezësit qendrorë. Ndërkohë llamba elektrike moderne u prezantuan në publik në vitet 1870, nga Tomas Edison dhe Xhozef Suon.

Traktorët

Shpikja e tyre, shënoi një revolucion në bujqësi, duke eliminuar nevojën për të mbjellë, kultivuar dhe korrur me dorë. Në 1897, në SHBA u hap fabrika e parë e prodhimit të traktorëve me avull. Ndërkohë në vitin 1910, Henri Ford filloi prodhimin e traktorëve me benzinë, ​​të përdorur ekskluzivisht për bujqësinë.

Burimi i lajmit: https://listverse.com/2021/01/04/top-10-everyday-objects-that-have-drastically-changed-through-history/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...